Reklama

Zdrowotne właściwości bazylii

Myślisz pewnie, że bazylia jest jedynie smakowitym dodatkiem do sosu, lecz nie wiesz pewnie, że chroni ona także twoje serce. Czytając ten tekst, dowiesz się, jakie pozytywne skutki na nasze zdrowie ma bazylia.

Reklama

Witaminy i inne ważne składniki odżywcze w bazylii

Witaminy: witamina K, żelazo, wapń, witamina A

Bazylia jest wyśmienitym źródłem tych wszystkich witamin i składników odżywczych. Zawiera ona o wiele więcej składników mineralnych, na przykład kwasy tłuszczowe omega 3 oraz witaminę C.

Zdrowotne właściwości bazylii

Ochrona DNA

Liście bazylii zawierają szereg antyoksydantów oraz innych cudownych składników odżywczych, m.in. orientynę oraz wiceninę, które pochodzą z rodziny flawonoidów chroniących strukturę komórek oraz chromosomy przeciwko szkodliwemu działaniu promieniowania.

Działanie przeciwbakteryjne

Działanie przeciwbakteryjne bazylii zawdzięcza ona olejkom eterycznym takim jak estragol, linalol, cyneol, eugenol, sabinen, mircen oraz limonen.

Olejki te pozyskiwane są z liści bazylii i pomagają one zabijać kilka rodzajów szkodliwych bakterii, które są odporne na popularne antybiotyki.

Działanie przeciwzapalne

Eugenol, jeden z olejków eterycznych występujących w bazylii, pomaga blokować enzym COX, który blokowany jest także przez takie środki jak aspiryna i ibuprofen. Bazylia posiada więc działanie przeciwzapalne.

Jak używać bazylię

Dodaj świeże liście bazylii do sosu sałatkowego, ziołowej herbaty lub twojego ulubionego sosu do makaronu

Bazylia nie tylko doda potrawom smaku, lecz także zniszczy wszelkie mikroby mogące czaić się w warzywach lub innym jedzeniu. Dobrym pomysłem jest także dodanie kilku jej liści do koktajlu.

Suszone liście również mają wiele zdrowotnych właściwości, jednak możesz spróbować wyhodować swoją własną bazylię, aby móc korzystać z niej, kiedy jest świeża. Możesz dodawać ją do surowych dań, a także pod koniec gotowania, tak aby zachowała wszystkie składniki odżywcze oraz właściwości.

dodaj olejki eteryczne zawarte w bazylii do kupionych lub domowych środków czystości

Dodatek 1% lub mniej* olejków eterycznych do naturalnych środków czystości, lub mydła do mycia rąk, lub ciała, może nadać im właściwości antybakteryjnych.

* zaleca się dodawanie 1 kropli olejku na 28 g roztworu (możesz dodać więcej, jednak wcześniej zrób test uczuleniowy na skórze). Nie zaleca się dodawania olejków do chemicznych środków czystości lub mydeł.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama