Reklama

Ogórek: Hamuje procesy starzenia i doskonale detoksykuje

Nie bez powodu eksperci od żywienia namiętnie zachęcają nas do jedzenia ogórków. To zdrowe warzywo nie tylko utrzymuje nasze serce, nerki i drogi moczowe w odpowiedniej kondycji, ale też skutecznie detoksykuje organizm i spowalnia negatywne procesy starzenia się skóry, minimalizując widoczność zmarszczek i dbając o odpowiednie napięcie cery. Nie zapomnij, aby zawsze mieć pod ręką to apetyczne warzywo, bo naprawdę warto.

Reklama

Ogórek, czyli bogactwo przeciwutleniaczy

Ogórek stanowi bogate źródło przeciwutleniaczy - takich jak witamina C, beta-karoten - oraz flawonoidów, takich jak kwarcyna oraz kemferol. Ta pierwsza wykazuje działanie atyhistaminowe, a ten drugi obniża ryzyko powstania chorób serca oraz innych przewlekłych schorzeń.

Ogórek a zdrowe drogi moczowe i nerki

Wysoka zawartość wody w ogórku sprawia, że to apetyczne warzywo posiada doskonałe właściwości oczyszczające. Przeprowadzone badania wykazały, że usprawnia proces wydalania moczu oraz pomaga rozpuścić kamienie nerkowe - zwłaszcza, gdy jest jedzony regularnie.

Ogórek a zdrowe stawy

Wyciągi z ogórka - jak wskazują badania - są w stanie powstrzymać stany zapalne. Obecna w tym warzywie krzemionka wzmacnia tkanki łączne i jednocześnie obniża poziomu kwasu moczowego, a zmieszana z sokiem marchwiowym ma zdolność niwelowana bólu wywołanego przez dnę moczanową i artretyzm.

Ogórek a zdrowie serca

Ogórek zapewnia solidną porcję potasu, który pomaga obniżyć ciśnienie krwi w organizmie. Dlaczego ten elektrolit jest - podobnie jak sód - tak istotny dla funkcjonowania naszego organizmu? Interakcja pomiędzy sodem i potasem reguluje rytm serca, impulsy nerwowe i skurcze mięśniowe. Z kolei dla zapewnienia właściwego przepływu krwi przez cały organizm niezbędny jest odpowiedni poziom witaminy K.

Ogórek a zmarszczki

Nie bez powodu wyciąg z ogórka często pojawia się w składzie kosmetyków. Okazuje się, że ten pożywny owoc naturalnie zatrzymuje naszą młodość, czyli skutecznie spowalnia negatywne procesy starzenia się skóry i minimalizuje widoczność zmarszczek. Z kolei zawarte w ogórku odżywcze witaminy i minerały, takie jak biotyna i krzemionka, nadają skórze, włosom i paznokciom blasku, a ponadto skutecznie zwalczają cellulit.

Ogórki a mocne dziąsła i świeży oddech

Według Ayurvedy ogórek wykazuje właściwość schładzania nadmiernej ciepłoty żołądka, co uważa się za główną przyczynę nieprzyjemnego oddechu. Jak wykorzystać to cenne warzywo? Wystarczy przycisnąć ogórka na 30 sekund do podniebienia, a skutecznie usuniemy bakterie powodujące nieświeży oddech. Ponadto badania naukowe pokazują, że picie soku z ogórka może z powodzeniem wspomagać leczenie chorób dziąseł, takich jak paradontoza.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama