Reklama

Nietypowe zastosowania ziemniaków

Ziemniaki to niezbędny element naszej codziennej diety, który dostarcza nam cennych witamin C i B6, a także magnezu fosforu, potasu wapnia i żelaza. Wiele osób wręcz nie wyobraża sobie bez nich obiadu. Z reguły gotujemy albo smażymy je na wiele sposobów i pałaszujemy ze smakiem. Ale poza najbardziej oczywistym, czyli kulinarnym, zastosowaniem ziemniaków możesz użyć w wielu innych - dla wielu osób - zaskakujących celach. Czy wiesz, że ziemniak doskonale wyczyści srebro, skutecznie usunie rdzę albo pomoże pozbyć ci się plam na skórze oraz cieni pod oczami i uratuje przesoloną potrawę? Jeśli nie, dowiedz się więcej o mało znanych, ale jakże praktycznych wykorzystaniach tego najpopularniejszego w Polsce warzywa.

Ziemniak a przesolona zupa

Taka wpadka zdarza się czasem każdej, nawet najbardziej zaprawionej w boju pani domu. Jeśli kiedyś okaże się, że wsypałaś za dużo soli do gotowanej przez siebie zupy albo gulaszu, wcale nie musisz spisywać ich na straty. Także w tym pomoże ci surowy ziemniak. Wystarczy, że obierzesz go i pokroisz na - najlepiej duże - kawałki, a następnie dodasz je do przesolonej zupy. Całość podgrzewaj na wolnym ogniu przez kilka - najlepiej 10-12 - minut, po czym wyjmij ziemniaka. Efekt miło cię zaskoczy. Twoja zupa - mimo początkowej zbyt dużej ilości soli - będzie ostatecznie doskonała w smaku.

Ziemniak usunie rdzę

Okazuje się, że ziemniak to prawdziwe warzywo do zadań specjalnych, bo poradzi sobie nawet z usunięciem rdzy. Jedyne, co musisz zrobić, to przekroić go na pół, a zardzewiałe przedmioty posypać solą kuchenną. Następie pocieraj powierzchnię ziemniakiem. Na koniec dokładnie oczyść ją wodą i osusz. Najlepiej ręcznikiem papierowym.

Ziemniaki możesz też pokroić na kawałki, posypać solą i położyć na zardzewiałej powierzchnię. Po upłynięciu kilkunastu minut dokładnie oczyść ją wodą, a następnie wytrzyj ręcznikiem papierowym. Rdza z pewnością zniknie.

Ziemniak wyczyści srebro

Twoje ulubione srebrne sztućce zmatowiały i nie wiesz, jak przywrócić im dawny blask? Pomoże ci w tym kilka ziemniaków. Wystarczy, że obierzesz je, potniesz na kawałki, wrzucisz do garnka z wodą i doprowadzisz do wrzenia.

Następnie musisz wyjąć warzywa, bo do czyszczenia zastawy potrzebna będzie ci woda spod ziemniaków. Zamocz w niej sztućce czy srebrne naczynia i wyjmij po upływie godziny. Twoja zastawa będzie wyglądać tak, jakbyś ją dopiero kupiła.

Ziemniak dobrze wpływa na skórę

Ziemniaki bardzo korzystnie wpływają również na skórę. Przede wszystkim mogą pomóc ci pozbyć się cieni i opuchlizny pod oczami. Co musisz zrobić? Najpierw obierz i pokrój surowego ziemniaka w plastry, a następnie chłodź go przez 30 minut w lodówce. Zimne plastry połóż na powiekach i trzymaj je na nich przez kilka minut. Czynność możesz powtórzyć.

Ziemniak usunie niechciane zabarwienia

Ziemniak pomoże ci także usunąć ślady po barwiących warzywach i owocach, na przykład burakach czy truskawkach. Wystarczy, że do nacierania rąk zamiast mydła użyjesz surowych ziemniaków i pozostawisz je na dłoniach przez dziesięć minut. Niechciane zabarwienia znikną.

Ziemniak pomaga zmniejszyć plamy starcze

Skrobia ziemniaczana pomaga zmniejszyć plamy starcze i przebarwienia na twarzy. Pokrój surowego ziemniaka, pocieraj nim twarz i pozostaw "sok" na około 10 minut. Przemyj delikatnie skórę i wytrzyj suchym ręcznikiem. Aby pozbyć się przebarwień skóry, wykonuj taki zabieg raz dziennie.

Maseczka z ziemniaków na piękną cerę

Możesz również przetestować maseczkę z ziemniaków. Obierz i dokładnie zblenduj dwa ziemniaki. Dodaj dwie łyżeczki soku z cytryny i pół łyżeczki kurkumy. Mieszaj, aż stworzy się konsystencja pasty. Nałóż maskę na twarz i pozostaw na 15 minut, a następnie przemyj ciepłą wodą i wytrzyj suchym ręcznikiem. Stosuj zabieg raz w tygodniu.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama