Masz wilcze napady głodu? Sięgnij po nie: nasycą i wzmocnią organizm

Znany scenariusz: burczy w brzuchu, a do obiadu daleko. Co wtedy robimy? Sięgamy po jakąś przekąskę, a zawsze się tak kończy, że zjadamy słodycze, by stłumić głód. Oczywiście, wszystko kończy się rozczarowaniem, bo apetyt i waga rosną. Jeśli chcemy czymś zapełnić żołądek, to lepiej sięgnąć po coś zdrowszego. Pestki z dyni to opcja jedna z najlepszych.

Dlaczego akurat pestki dyni?

Pestki z dyni powinny być w każdym domu pod ręką, bo wystarczy niewielka ich ilość, aby poczuć się sytym. Dodatkowo zawierają mnóstwo składników odżywczych, które wspaniale uzupełniają dzienne zapotrzebowania na witaminy i minerały oraz chronią przed ich niedoborami. Zanim jednak zaczniemy się nimi zajadać, to warto co nieco wiedzieć o pestkach dyni.

Choć wiele osób zachwala te wspaniale i smaczne nasiona, to nie każdy powinien po nie sięgać. Dlaczego? Przede wszystkim na ich kaloryczność: w 100 g znajduje się 560 kcal oraz 50 g  tłuszczu. Dlatego osoby, które jednak borykają się z nadprogramowymi kilogramami, to powinni jeść je ostrożnie.

Reklama

Jedz pestki dyni i patrz na swój wygląd

Pestki z dyni mogą realnie wypłynąć na nasz wygląd. Wszystko przez swój bogaty skład, ponieważ to cenne źródło witamin odpowiedzialnych za kondycję skóry. Ze wszystkich tych najcenniejsza jest witamina C, choć znana jest z działanie na odporność. Warto wspomnieć, że to właśnie ona pomaga syntetyzować kolagen, który chroni skórę przed nadmiernym starzeniem. Dodatkowo w pestkach dyni obecna jest witamina E, która nie bez przyczyny nazywana jest "witaminą młodości", gdyż ma zdolność do zahamowania procesu powstawania zmarszczek. Listę zamyka witamina A - ona z kolei wpływa na prawidłowy wzrok, ale też chroni skórę przed nadmiernym promieniowaniem UV.

Pestki dyni to doskonałe źródło cynku. Cenny pierwiastek odpowiada za kondycję skóry - poprawia jej gojenie, pomaga zwalczać trądzik oraz niedoskonałości, a dodatkowo reguluje poziom witaminy A, co wzmacnia jej działanie.

Pestki dyni wprawią cię dobry nastrój

Masz chandrę i pogorszony nastrój? Sięgnij po pestki dyni! Dlaczego? Ponieważ to doskonałe źródło magnezu i potasu, a jak wiadomo, najlepiej oddziałują na układ nerwowy. Pestki z dyni mogą wpływać na lepszy humor, ale także poprawiają pamięć i koncentrację, więc zalecane są wszystkim tym, którzy podejmują się wytężonego wysiłku umysłowego, a także tym, którzy są narażeni na stres oraz bóle migrenowe.

Pożegnaj nieproszonych gości z organizmu

Choroby pasożytnicze są często spotykane nie tylko wśród dorosłych i dzieci. Niestety, nie są one podstępne, bo mogą dawać mylące objawy. Na szczęście, pestki dyni zawierają substancję o nazwie kukurbitacyna, która poraża układ nerwowy pasożytów znajdujących się w organizmie, a później są szybko wydalane.

Polecamy także:

Ogórki będą jędrne i chrupiące. Obowiązkowy trik przed kiszeniem

Atakują rośliny całymi zastępami. Sprawdzone patenty na eliminację mszyc

Kremowy rarytas dla smakoszy włoskiej kuchni. Burrata skrywa wiele niespodzianek

INTERIA.PL
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama