Reklama

Korzyści z jedzenia owocu durian, które cię zaskoczą

Może czytasz ten artykuł, bo zastanawiasz się, czym w ogóle jest durian. To nic, niewielu ludzi o nim słyszało. Jest to owoc, który rośnie w południowo-wschodniej Azji i jest nazywany królem owoców. Ma bardzo nieprzyjemny zapach i zawiera dużo witaminy C. Przyjrzyjmy się jego zaletom.

Jest niesamowitym źródłem energii

Jedna porcja tego owocu, czyli jakieś 243 g, pokryje 20% dziennego zapotrzebowania na węglowodany. Niektórzy ludzie ich unikają, jednak biegacze, atleci i ludzie, którzy chcą mieć więcej energii docenią to dobre źródło składników odżywczych. Około 5 porcji tego owocu pokryje twoje dzienne zapotrzebowanie na węglowodany.

Usprawnia pracę układu wydalniczego

Jedną z korzyści owocu durian jest to, że zawiera bardzo dużo błonnika. Każda porcja zawiera 9 gramów błonnika, co odpowiada 37% dziennego zapotrzebowania (przy diecie 2000 kcal). To bardzo dużo. Mało owoców ma taką wysoką zawartość błonnika. Jeśli więc masz problemy z regularnym wydalaniem, zjedz owoc durian.

Ma dużo tłuszczu i kalorii

A to oznacza, że jest bardzo sycący. Porcja owocu durian zawiera 350 kcal i 16 gramów tłuszczu. Na szczęście jest to dobry rodzaj tłuszczu i nie doda ci kilogramów.

Owoc durian ma dużo witaminy C

To oznacza, że dzięki niemu szybciej zwalczysz chorobę, przyspieszysz gojenie się ran, obniżysz cholesterol i poprawisz krążenie krwi.

Zawiera dużo witamin z grupy B

Witamina B ma bardzo dużo korzyści. Pomaga zwalczać wolne rodniki i zapobiega starzeniu się i chorobom serca. Pozytywnie wpływa na produkcję dobrego cholesterolu i może zwiększać wydzielanie serotoniny w mózgu, co poprawi twój nastrój i zwalczy depresję.

Zawiera dużo żelaza i miedzi

Durian jest bogaty w żelazo i miedź, które są konieczne w procesie tworzenia nowych komórek krwi. Zawiera również manganian, który korzystnie wpływa na kości i skórę.

Ma dużo potasu

Potas jest ważnym elektrolitem, który kontroluje ciśnienie krwi, utrzymuje odpowiedni poziom sodu w organizmie i pomaga regulować pracę serca. Durian zawiera bardzo dużo tego składnika, który może być niezwykle pomocny dla twojego zdrowia.

Durian zawiera tryptofan

Tryptofan jest znany jako naturalna pigułka nasenna. Jest go bardzo dużo w indyku. Oprócz tego można go znaleźć w durianie. Ta substancja chemiczna może pomagać w zaśnięciu, a nawet w leczeniu epilepsji. Jednak nie rezygnuj z leków, najpierw skonsultuj się z lekarzem.

Jest dobrym źródłem tiaminy

Jeśli potrzebujesz tiaminy, to owoc durianu jest dobrym źródłem. Zawiera on 30% dziennego zapotrzebowania na tiaminę w jednej porcji. Tiamina zwiększa metabolizm węglowodanów w energię, pomaga w leczeniu mięśni i jest ważna dla zdrowia układu nerwowego.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama