Reklama

Jakie właściwości ma mleko skondensowane? Jak je zrobić?

Mleko skondensowane sprzedawane w charakterystycznych tubkach stanowiło prawdziwy przysmak w czasach PRL-u. Kremowe i bardzo słodkie było w stanie zastąpić nawet najbardziej wymyślne słodycze. Do dziś zresztą mleko skondensowane (zagęszczone) jest cenionym przez miłośników domowych deserów produktem. Warto więc sprawdzić, czym się charakteryzuje i co można znaleźć w składzie. Czy jego właściwości należy utożsamiać z mlekiem od poczciwej krasuli? Dowiedz się również, jak przygotować mleko skondensowane we własnej kuchni.

Jak powstaje mleko skondensowane?

Określane jest także mianem zagęszczonego. Uzyskuje się je wskutek odparowywania części wody z mleka krowiego. Proces ten przebiega w temperaturze 55-60°C, a końcowym etapem jest sterylizacja produktu w celu wydłużenia czasu przydatności do spożycia. W efekcie uzyskiwany jest gęsty smakołyk o kremowej barwie i aksamitnej konsystencji. Według norm panujących w Polsce ¼ objętości musi składać się z suchej masy, a całkowita zawartość tłuszczu powinna wynosić 7,5 procent.

Rodzaje mleka skondensowanego: Jakie produkty znajdziemy w sklepach?

Podczas zakupów trzeba być uważnym i zastanowić się, do czego potrzebujemy mleka zagęszczonego. Podstawowym wariantem jest mleko skondensowane niesłodzone - pakowane najczęściej w niewielkie kartoniki lub puszki. Niektórzy używają go do urozmaicenia kawy albo zagęszczenia zup i sosów.

Reklama

Drugi popularny rodzaj to mleko skondensowane słodzone, które znaleźć można także w tubkach. Czasem nazywa się je także masą kajmakową. W jego składzie pojawia się spora porcja cukru, przez co chętnie jest wykorzystywane do ciast i innych deserów. Znaleźć można wersje z dodatkami, nadającymi mu smak kakao, wanilii, karmelu czy kawy.

Jakie właściwości ma mleko skondensowane?

Jeśli mówimy o mleku niesłodzonym, można stwierdzić, że ma właściwości podobne do mleka krowiego, z którego jest wytwarzane. Co ciekawe, przez odparowanie wody zawartość składników odżywczych jest skumulowana - mowa zwłaszcza o białku, wapniu, potasie i witaminie B2 (ryboflawinie). Są to substancje znane z pozytywnego wpływu na serce, odporność, utrzymanie mocnych kości i wspieranie wzroku. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że zwiększa się także ilość tłuszczu, a zatem i kaloryczność mleka skondensowanego.

Czy mleko skondensowane jest zdrowe?

Niestety, w przypadku mleka słodzonego, dobroczynne właściwości schodzą na dalszy plan. Szacuje się, że co najmniej 44,5 procent tego produktu stanowi sacharoza. Co z tego wynika?

  • Odradza się umieszczanie go w jadłospisie diabetyków.
  • Ponadto częste spożywanie skondensowanego mleka słodzonego może zaburzać procesy metaboliczne, prowadzić do gwałtownych wahań poziomu cukru we krwi i sprzyjać nadwadze.
  • Jego nadmiar pogarsza również kondycję skóry, może być przyczyną występowania niepożądanych wyprysków i trądziku.

Jak wygląda sprawa z mlekiem skondensowanym niesłodzonym? Pomimo obecności cennych dla zdrowia składników, trzeba pamiętać o wysokiej zawartości tłuszczu. Z pewnością nie będzie sprzyjać utracie wagi. Częste spożywanie może wręcz skutkować pojawieniem się nadprogramowych kilogramów. Nie pozostaje to również obojętne dla serca i trzustki. Co więcej, mleko skondensowane zawiera dużą ilość fosforu. Choć składnik ten również jest niezbędny dla organizmu, w nadmiarze szkodzi, utrudniając wchłanianie wapnia. To z kolei odbija się negatywnie na stanie kości i zębów.

Sprawdź: Warzywa, które oczyszczają żyły i tętnice

Przepis na domowe mleko skondensowane

Jeśli jednak od czasu do czasu przyjdzie nam ochota na skosztowanie tego słodkiego specjału, warto spróbować swoich sił w samodzielnym przygotowaniu mleka skondensowanego. Choć jest to nieco czasochłonne, unikniemy zbędnych dodatków i będziemy mieć pełną kontrolę nad jego składem. Istnieje sporo sposobów na jego zrobienie, część z nich uwzględnia wykorzystanie mleka w proszku. Proponujemy jednak postawienie na tradycyjne krowie mleko.

Jak zrobić mleko skondensowane?

  • 800 mililitrów mleka wlej do szerokiego garnka lub głębokiej patelni.
  • Wsyp 300 gramów cukru i gotuj całość na małym ogniu przez 50-60 minut, aż do odparowania wody.
  • Konieczne jest częste mieszanie zawartości garnka, by jej nie przypalić.
  • Na koniec można dodać jeszcze dwie łyżki masła i gotować przez 5-10 minut.

Polecamy:

Ten przepis na sandwich obejrzały 23 miliony osób!

Sok z marchewki zapewni ci dobry wzrok i piękną cerę

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama