Reklama

Jakie korzyści zdrowotne posiada szafran?

W języku arabskim słowo „szafran” oznacza „żółty”. Kiedy dodajemy go do potraw, nadaje im właśnie piękny, żółty kolor. To jedno z najdroższych ziół i jest nie tylko smaczne, ale wykazuje również wiele właściwości zdrowotnych. Oto niektóre z korzyści, jakie możemy mieć z szafranu:

Leczy depresję

Badania wykazują, że szafran jest porównywalnie skuteczny w leczeniu depresji co fluoksetyna. Jest przy tym niezwykle bezpieczny, gdyż nawet dłuższe stosowanie nie wywołuje efektów ubocznych.

Przeciwdziała nowotworom

Szafran ma właściwości przeciwrakowe. Zawiera krocynę i safranal, które hamują rozwój guzów i przeciwdziałają rozwojowi nowotworów okrężnicy, wątroby i jajników.

Poprawia pamięć

Szafran zawiera silne przeciwutleniacze, krocynę i krocetynę, które poprawiają pamięć i procesy uczenia się. Szafran może nawet przeciwdziałać rozwojowi choroby Alzheimera i choroby Parkinsona. Wspomaga zarówno zapamiętywanie bieżących danych, jak i przywoływanie starszych wspomnień. Osoby z ADHD również mogą skorzystać z jego leczniczych właściwości.

Łagodzi PMS

Badanie przeprowadzone w 2008 roku dowiodło, że 76% kobiet spożywających szafran doświadczało o 50% mniej symptomów napięcia przedmiesiączkowego takich jak zmęczenie i wahania nastrojów. Mleko szafranowe pomaga również w złagodzeniu skurczów, jakie mają miejsce podczas menstruacji.

Łagodzi ból zębów

Szafran stosowany jest jako remedium na ząbkowanie u niemowląt. Można wykonać naturalny balsam, mieszając miód z szafranem. Masujemy nim dziąsła. Wspomaga również łagodzenie stanu zapalnego i bólu w ustach.

Bezsenność

Szafran jest delikatnym środkiem nasennym, regulującym pracę hormonów snu. Jeśli na nią cierpisz, przed snem wypij mleko ze szczyptą szafranu.

Obniża gorączkę

Dzięki zawartości krocyny, szafran jest również skuteczny w obniżaniu temperatury ciała. Jeśli masz gorączkę, wypij mleko szafranowe.

Pomaga leczyć artretyzm

Szafran zmniejsza stan zapalny powstający w artretyzmie, jak również łagodzi ból stawów. Jest też skuteczny w przypadku zmęczenia i stanu zapalnego mięśni u sportowców, pomaga w pozbyciu się kwasu mlekowego, jaki gromadzi się podczas treningów.

Zdrowa skóra

Szafran stosowany do maseczek nadaje skórze blask. Leczy wypryski trądzikowe i sprawia, że jest ona rozjaśniona. Przeciwdziała wysuszeniu skóry.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama