Reklama

Jakie fantastyczne właściwości posiada oregano?

Oregano, prawdopodobnie najbardziej znane zioło, używane do nadania smaku pizzy. Jest przyprawą, która jest często stosowana w kuchni, a jej właściwości lecznicze często są pomijane. Oregano ma wysoką zawartość witamin i minerałów, jak również składników mogących wspomagać leczenie wielu chorób. Ma właściwości antybakteryjne i zawiera przeciwutleniacze. Wiesz, jak wspaniale smakuje oregano na pizzy lub z kurczakiem. Dowiedz się jednak, jakie możesz mieć korzyści lecznicze z tego zioła.

Reklama

Łagodzi bóle miesiączkowe

Oregano ma właściwości łagodzące ból i może przynosić ulgę w skurczach pojawiających się podczas miesiączki. Aby wykorzystać te jego właściwości, zaparz herbatę z oregano. Pół łyżki suszonego zioła zalej gotującą się wodą lub po prostu żuj świeże liście oregano.

Oregano zabija pasożyty występujące w jelitach

Oregano zawiera dwa silne składniki przeciwbakteryjne, tymol i karwakrol, które wykazują dużą skuteczność w niszczeniu pasożytów występujących w jelitach. Zawiera również substancje wpływające łagodząco na układ trawienny i może być stosowany do leczenie niestrawności.

Może niszczyć wirusa grypy

Oregano ma również silne składniki przeciwwirusowe, które mogą niszczyć wirusa grypy. W połączeniu z właściwościami łagodzącymi ból, sprawiają, że oregano stanowi dobry środek przeciw grypie. Łagodzi bóle mięśni, głowy i obniża gorączkę.

Zawiera więcej przeciwutleniaczy niż wiele owoców i warzyw

Oregano zawiera dwa silne przeciwutleniacze, kwas rozmarynowy i tymol, w ilościach większych niż większość owoców i warzyw. Dla porównania, oregano zawiera 4 razy więcej przeciwutleniaczy niż jagody i 40 razy więcej niż jabłka.

Leczy przeziębienia

Oregano uważa się za bardzo skuteczne lekarstwo na przeziębienie. Dodaj kilka kropli oleju z oregano do szklanki soku pomarańczowego, a otrzymana w ten sposób mikstura złagodzi ból i udrożni nos. Witamina C zawarta w soku wzmocni twój układ odpornościowy w walce z przeziębieniem.

Przeciwdziała starzeniu się

Wysoka zawartość przeciwutleniaczy w oregano sprawia, że zioło to może również przeciwdziałać oznakom starzenia się. Przeciwutleniacze blokują szkodliwe działanie wolnych rodników w organizmie, które prowadzi do tworzenia się zmarszczek na skórze.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama