Reklama

Jak zacząć jeść zdrowo?

Często zdarza się, że osoby, które chcą przestawić się na zdrowy tryb życia dokonują tak drastycznych zmian w diecie, że nie są w stanie w niej wytrwać. Ale tak wcale nie musi być. Istnieje wiele sposobów na poprawę diety bez konieczności dokonywania rewolucji w życiu. Jeśli chcesz jeść zdrowo, bez konieczności radykalnego przebudowania jadłospisu, wypróbuj nasze propozycje zamienników.

Reklama

Zamień przekąski na owoce

Jednym z najprostszych sposobów włączenia zdrowej żywności w swój jadłospis jest zamiana wysokokalorycznych przekąsek na owoce. Nie jest to w żadnym razie uciążliwe, a może wnieść ogromną zmianę do twojego życia. Zatem, następnym razem, kiedy poczujesz chęć przekąszenia czegoś między posiłkami, złap jabłko czy banana zamiast batonik.

Zastąp czerwone mięso łososiem

Wystarczy zastąpić czerwone mięso stekiem z łososia w jednym posiłku na tydzień. Dzięki temu zmniejszysz ilość tłuszczy nasyconych wprowadzanych do organizmu a ponadto dostarczysz koniecznych do prawidłowego funkcjonowania kwasów Omega-3.

Jedz pieczywo pełnoziarniste zamiast białego chleba

Biały chleb właściwie pozbawiony substancji odżywczych, co jest efektem wybielania mąki, z której się go wypieka. Jedną z najprostszych metod wprowadzenia zdrowego pokarmu do diety jest przestawienie się na pieczywo pełnoziarniste. Takie wypieki zaigrają więcej błonnika i mają dużo większą wartość odżywczą.

Zamień mleko pełnotłuste na odtłuszczone bądź na mleko migdałowe

Jeśli lubisz mleko, lecz chcesz zmniejszyć ilość przyjmowanego tłuszczu, zastąp je mlekiem odtłuszczonym lub, jeśli nie tolerujesz laktozy, migdałowym. Podobnie, poszukaj innych produktów nabiałowych wytworzonych z odtłuszczonego mleka, jak ser czy jogurty.

Zacznij używać niesłodzonych płatków śniadaniowych

Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia, z którego nie należy rezygnować. Jednak popularne płatki śniadaniowe często zawierają cukier. Spróbuj zatem kupować takie płatki, które zamiast cukru będą miały dużą zawartość suszonych owoców, bądź będą wyrabiane z mąki pełnoziarnistej.

Używaj więcej ziół a mniej soli

Kolejnym doskonałym pomysłem jest wprowadzenie do diety większej ilości ziół zamiast dodawania soli. Jest to dużo korzystniejszy dla zdrowia sposób doprawiania potraw.

Jedz zupy lub sałatki na lunch zamiast kanapek

Kanapki, szczególnie te kupowane w gotowej formie w sklepach, mogą zawierać bardzo dużo kalorii, tłuszczów i soli. Dokonaj więc łatwej zmiany i zamiast nich przygotuj sobie na lunch zupę lub sałatkę. W przypadku sałatek, nie przesadzaj jednak z dresingiem.

Staraj się zastąpić cukier cynamonem

Cynamon to znakomity i naturalny zamiennik cukru. Staraj się dodawać cynamonu do kawy, herbaty, lub jako dodatku do płatków śniadaniowych. Cynamon jest w zasadzie pozbawiony kalorii i doskonale smakuje.

Zastąp soki owocowe kawałkami całych owoców

Soki owocowe kupowane w sklepie często zawierają dodawany dla poprawy smaku cukier i inne substancje spożywcze. Nie smakują one jednak tak wyśmienicie, jak prawdziwe owoce. Możesz więc zamienić soki na kawałki całych owoców, robić owocowe koktajle lub przeciery w sokowirówce.

Używaj oleju z oliwek zamiast gotowego dresingu

Dresingi sałatkowe mogą zawierać tony kalorii poza wszystkimi substancjami poprawiającymi smak i aromat. Odstaw je. Zamiast tego zacznij używać w sałatkach naturalnego oleju z oliwek. To dużo zdrowsza opcja, a dzięki niej sałatka będzie smakowała dużo lepiej.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama