Reklama

Jagody cloudberry i ich fantastyczne właściwości

Nietuzinkowe właściwości jagód cloudberry - zwanych również malinami nordyckimi - sprawiają, że ich popularność stale rośnie. Fenomenalnie wpływają na urodę - zwłaszcza skórę czy włosy - i szybko stały się cenionym składnikiem szamponów, balsamów i kremów. Ponadto fantastycznie działają na cały organizm i znalazły szerokie zastosowanie w medycynie naturalnej. Jagody cloudberry mogą śmiało posłużyć jako środek przeciwgorączkowy, przeciwzapalny czy przeciwwirusowy; przynoszą też ulgę w leczeniu reumatyzmu, artretyzmu i łagodzą problemy trawienne. Podpowiadamy, jak je wykorzystać w terapii rozmaitych dolegliwości i schorzeń oraz zastosować w pielęgnacji skóry i włosów.

Kilka słów o roślinie

Nazwa jagód nawiązuje bezpośrednio do ich wyglądu - przypominają bowiem małą, czerwoną chmurkę. Gatunkowo należą do roślin zielnych różowatych. Porastają naturalnie tereny Skandynawii, Rosji i Alaski. W naszym kraju występują niezwykle rzadko i objęte są ścisłą ochroną. Nietuzinkowe właściwości jagody cloudberry zawdzięczają zawartym w nich składnikom. Najcenniejsze z nich to pektyny i antocyjany. Te ostatnie stanowią oręż w walce z wolnymi rodnikami, zmniejszają ryzyko powstawania nowotworów, cukrzycy czy choroby Alzheimera oraz spowalniają procesy starzenia, chronią serce i układ krążenia. W jagodach znajdziemy również spore ilości witamin, zwłaszcza A, B, C oraz PP, jak i minerałów, takich jak potas, żelazo oraz fosfor.

Zdolności lecznicze jagód cloudberry

Malina nordycka fantastycznie wpływa na cały organizm i świetnie wzmacnia odporność. Medycyna naturalna ceni ją przede wszystkim za jej zdolności przeciwgorączkowe, przeciwzapalne i przeciwwirusowe. Takie działanie wykazują liście rośliny. Z kolei wyciąg z jagód cloudberry znajduje zastosowanie w leczeniu zatruć pokarmowych i łagodzi dolegliwości trawienne. W malinach nordyckich znajdziemy ponadto diosgeninę - substancję, która jest bardzo przydatna w terapii reumatyzmu i artretyzmu oraz antocyjany, które wykazują działanie przeciwnowotworowe. Te ostatnie zdolności potwierdziły przeprowadzone przez naukowców badania.

Fantastyczny wpływ jagód cloudberry na urodę

Jagody cloudberry fenomenalnie działają nie tylko na nasze zdrowie, ale i na urodę. Dzięki zawartym w nich antyoksydantom znacznie spowalniają procesy starzenia się organizmu, a ponadto doskonale odżywają, nawilżają i oczyszczają skórę oraz wzmacniają włosy i paznokcie. Ich pielęgnacyjne właściwości docenili przedstawiciele branży kosmetycznej i szybko stały się cenionymi składnikami kremów, balsamów, szamponów, żeli czy mydeł.

Gdzie kupić jagody cloudberry?

W Polsce zdecydowanie najtrudniej kupić świeże jagody cloudberry, za to z łatwością można spotkać dżemy, konfitury, sosy czy nalewki oraz - rzecz jasna - wyciągi z rośliny. Owoce i sporządzane na ich bazie przetwory świetnie sprawdzają się nie tylko w roli dodatku do deserów, ale także pikantnych, mięsnych dań.

Jagody cloudberry: Przeciwwskazania

Choć jagody cloudberry dobroczynnie wpływają na nasze zdrowie, u niektórych mogą wywołać skutki uboczne. Powinny ich unikać przede wszystkim osoby zmagające się z chorobą wrzodową, schorzeniami nerek, oraz wszyscy ci, którzy długotrwale zażywają leki.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama