Reklama

6 zaskakujących zastosowań musztardy

Po musztardę sięgasz zapewne, kiedy jesz kiełbasę lub pieczone warzywa, ale czy kiedykolwiek pomyślałaś, że możesz jej użyć jako elementu apteczki pierwszej pomocy? Okazuje się, że musztarda to coś więcej, niż pikantna przyprawa. W jej składzie znajdują się substancje o działaniu leczniczym. Oto 6 zaskakujących, zdrowotnych zastosowań musztardy:

Reklama

Łagodzenie bólu gardła

Jeżeli masz czerwone i bolące gardło, niezależnie od tego, czy z powodu alergii, czy przeziębienia, musztarda pomoże ci odzyskać głos. Zmieszaj łyżkę musztardy z sokiem wyciśniętym z połowy cytryny, jedną łyżką miodu, łyżeczką soli i kubkiem gorącej wody. Połączonymi składnikami przepłukuj gardło. Po kilku godzinach powinnaś zauważyć znaczną różnicę.

Zmniejszanie ryzyka zachorowania na raka

Musztarda jest pełna izotiocyjanianu allilu, występującego naturalnie związku chemicznego, który, jak uważają naukowcy, może zmniejszyć ryzyko występowania i rozprzestrzeniania się nowotworu. Badania z 2011 roku wykazały, że izotiocyjanian allilu szczególnie skuteczne zatrzymuje rozprzestrzenianie się komórek raka pęcherza moczowego. Jeśli jesteś w grupie wysokiego ryzyka zachorowania na raka, porozmawiaj z lekarzem o możliwości dodawania suplementów z gorczycy do codziennej diety.

Zwalczanie trudności z oddychaniem

Jeśli kiedykolwiek próbowałaś wyjątkowo pikantnej musztardy, zauważyłaś pewnie, że twoje oczy zaszły łzami i ciekło ci z nosa. Stało się tak dlatego, że izotiocyjanian allilu powoduje uczucie gorąca rozprzestrzeniającego się w jamie nosa i chwilowe rozluźnienie mięśni. Możesz wykorzystać tę właściwość do pozbycia się problemu ze śluzem zalegającym w klatce piersiowej i zatokach. Zmieszaj łyżkę ziaren gorczycy z białkiem jajka, następnie rozsmaruj mieszaninę na cienkiej tkaninie i umieść ją na swojej klatce piersiowej, tak żeby mieszanina bezpośrednio nie dotykała twojej skóry. Przykryj wszystko jeszcze jedną warstwą ciepłej, wilgotnej tkaniny. Musztarda sprawi, że mięśnie zatok i nosa rozluźnią się i zaczniesz swobodniej oddychać. Pamiętaj, że tej metody nie wolno stosować u dzieci poniżej 6 lat.

Zwalczanie bólu stawów

Musztarda zmniejsza również zapalenia stawów i łagodzi ich ból. Dzieje się tak dlatego, że pikantne związki chemiczne w musztardzie sprawiają, że rozszerzają się naczynia włosowate. Proces ten poprawia krążenie krwi i rozgrzewa skórę, zmniejszając obrzęki i poprawiając ruchomość stawów. Możesz użyć musztardę w ten sam sposób, który opisaliśmy powyżej, ale pamiętaj, aby nie nakładać jej bezpośrednio na skórę.

Ulga dla obolałych mięśni

Jeśli masz problem z opuchniętymi stopami i bólem mięśni, pomogą ci rozgrzewające właściwości musztardy. Przygotuj sobie musztardową kąpiel – do wanny pełnej ciepłej wody dodaj łyżkę siarczanu magnezu i dwie łyżeczki musztardy lub ziaren gorczycy. Zrelaksuj się w wannie i nie opuszczaj jej przez przynajmniej 20 minut. Jeśli moczysz tylko stopy, poświęć na to 5-10 minut.

Stymulowanie dobrego trawienia

Jedzenie musztardy stymuluje produkcję kwasów żołądkowych, które są niezwykle istotne w procesie trawienia. Badania wykazały, że musztarda wspomaga funkcjonowanie całego układu pokarmowego, zmniejszając ryzyko wystąpienia zarówno biegunki, jak i zaparć. Olej z gorczycy wspierania stałe, zdrowe funkcjonowanie okrężnicy, zmniejszając stany zapalne.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama