Reklama

14 zaskakujących pomysłów na wykorzystanie masła

Zdecydowana większość ludzi używa masła tylko do przyrządzania posiłków. Nie wiedzą oni jednak, że produkt ten można stosować na wiele sposobów do zwykłych prac domowych. Z tego też powodu przygotowaliśmy dla was 14 zaskakujących pomysłów na wykorzystanie masła poza kuchnią. Niektóre z tych sztuczek pomogą nam łatwo rozwiązać dość uciążliwe problemy.

Reklama

Usuwanie śladów wody z powierzchni drewnianych

Wilgoć często pozostawia charakterystyczne plamy na powierzchniach drewnianych. Zazwyczaj do ich usunięcia stosuje się drogie środki chemiczne. Znacznie tańszym rozwiązaniem jest jednak posmarowanie zaplamionej powierzchni odrobiną masła i pozostawienie go tam na całą noc. Rano wystarczy usunąć substancję - a wraz z nią plamę.

Rozplątywanie naszyjników

Jak wszyscy dobrze wiemy węzły w łańcuszkach naszyjników są zazwyczaj niezwykle trudne do rozplątania - zwłaszcza, jeżeli jest on długi. Jeśli chcesz uprościć sobie to frustrujące zadanie, natrzyj łańcuszek odrobiną masła (głównie w miejscu splątania). Rozluźni ono metal, dzięki czemu stanie się on śliski i łatwiejszy do rozplątania.

Konserwowanie cebuli

Czasami do naszego posiłku potrzebujemy tylko połowę cebuli. Jeśli chcesz zapobiec kiełkowaniu lub zepsuciu się drugiej połowy, nałóż na nią odrobinę masła.

Polerowanie skóry

Elementy skórzane potrzebują bardzo dużo uwagi, aby zachować czysty i schludny wygląd. Okazuje się, że masło może być idealnym środkiem nabłyszczającym. Wystarczy nałożyć go na ściereczkę i rozprowadzić na produktach skórzanych, takich jak buty, paski lub meble.

Zapobieganie wykipieniu wody

Czasami pozostawiona bez nadzoru woda kipi z garnków podczas gotowania. Istnieje jednak prosta sztuczka, która pozwoli nam poradzić sobie z tym problemem. Wystarczy wrzucić do wody niewielką ilość masła.

Usuwanie plam z atramentu z plastiku

Plamy atramentu na plastikowych powierzchniach mogą powodować prawdziwy ból głowy. Skutecznym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest zastosowanie masła. Zawarty w nim olej zmiękczy plamę, natomiast sól pomoże w jej całkowitym usunięciu. Wystarczy rozprowadzić trochę masła na zabrudzonej, plastikowej powierzchni, a następnie wystawić ją na działanie promieni słonecznych (na okres około jednego dnia}. Po takim zabiegu atrament będzie można usunąć bez najmniejszego problemu.

Ułatwianie golenia

Większość ludzi regularnie usuwa owłosienie z niektórych części ciała. Zabieg ten zapewnia gładszą skórę i pomaga wyglądać bardziej atrakcyjnie. Jednak dobre kremy do golenia często okazują się kosztowne i mogą powodować podrażnienia. Istnieje jednak tani trik, który rozwiązuje ten problem. Rozprowadzenie masła w miejscu, które ma zostać ogolone, znacząco ułatwia cały proces i zapewnia nam wyjątkowo gładką skórę.

Usuwanie gumy do żucia z włosów

Usunięcie gumy do żucia z włosów może okazać się prawdziwym koszmarem. Często wymaga wizyty w salonie fryzjerskim. Jest jednak inny sposób na rozwiązanie tego problemu. Wystarczy nałożyć na włosy sporą ilość masła. Zawarte w nim tłuszcze pomogą nam w pozbyciu się gumy. Należy jednak poczekać kilka minut przed jej usunięciem.

Ściąganie zablokowanego pierścionka

Obrzęk, ciepło i inne czynniki mogą sprawić, że pierścionek zablokuje się na naszym palcu. Jednak rozprowadzenie na nim odrobiny masła wystarczy, aby zsunąć go bez problemu.

Przechowywanie sera

Ser jest jednym z produktów spożywczych, które mają bardzo ograniczony okres przydatności do spożycia. Nawet przechowanie go w lodówce naraża go na pewne czynniki, które powodują szybkie psucie się tego produktu. Istnieje jednak skuteczny sposób na przedłużenie jego przydatności. Wystarczy rozprowadzić na nim odrobinę masła i przechowywać go w szczelnym pojemniku.

Wyciszanie skrzypiących drzwi

Stare drzwi przy otwieraniu i zamykaniu często wydają denerwujący, piskliwy dźwięk. Jednak rozprowadzenie odrobiny masła na zawiasach skutecznie je wyciszy.

Usuwanie lepkich substancji

Usuwanie lepkich substancji z dowolnej powierzchni to trudne i pracochłonne zadanie. Można jednak znacząco je uprościć, rozcierając na powierzchni odrobinę masła. Następnie wystarczy spłukać wszystko wodą i mydłem.

Cięcie lepkich produktów spożywczych

Wiele produktów żywnościowych może okazać się lepkich - głównie ze względu na składniki, które w sobie zawierają. Jeśli chcesz pokroić je gładko i bezproblemowo wystarczy umieścić na nożu odrobinę masła.

Łatwiejsze połykanie pigułek

Wiele osób ma trudności przy połykaniu rozmaitych pigułek. W takim przypadku warto posmarować je odrobiną masła i połknąć razem z wodą.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama