Reklama

13 zaskakujących sposobów na wykorzystanie musztardy

Historia musztardy jako przyprawy prawdopodobnie sięga starożytnego Rzymu, gdzie stosowana była do polewania dziczyzny. Zyskała ona na popularności we francuskim mieście Dijon w XIII wieku. Dziś znamy musztardę jako popularną przyprawę stosowaną do potraw z grilla. Jednak musztarda to o wiele więcej niż tylko przyprawa! Musztarda i nasiona gorczycy, z której jest ona produkowana, mają wiele wspaniałych zastosowań w leczeniu, pielęgnacji ciała, a także ogrodnictwie i sprzątaniu. Przeziębiłaś się? Musztarda jest na to świetna! Na tłuste naczynia? Na bolące stopy? Także musztarda! Poznaj kilka sposobów na wykorzystanie tej niezwykłej przyprawy.

Reklama

Zdrowie

Łagodząca ból mikstura do płukania gardła:

1 łyżka nasion gorczycy

sok z 1/2 cytryny

1 łyżka soli

1 łyżka płynnego miodu

1 1/4 szklanki gotującej się wody

Wymieszaj składniki, przykryj i pozostaw na około 15 minut przed przystąpieniem do płukania gardła.

Zwalczanie raka

Musztarda jest bogata w składnik zwany izotiocyjanianem allilu (AITC), który, jak twierdzą badacze, przeciwdziała rozwojowi raka, a nawet go leczy. AITC jest szczególnie skuteczny w leczeniu raka pęcherza moczowego.

Oczyszczanie płuc/leczenie astmy

Wcieraj musztardę w klatkę piersiową. Namocz szmatkę w gorącej wodzie i połóż ją na rozsmarowanej musztardzie. Połóż się i zrelaksuj.

Rozluźnij mięśnie

Przygotuj kąpiel i dodaj do wody 2 łyżki sproszkowanej gorczycy, kilka kropli ulubionego olejku eterycznego (dla całkowitego relaksu, dodaj rozmarynowy) i kilka szczypt soli Epsom.

Złagodź oparzenia

Oparzyłaś się w kuchni? Auć! Włóż poparzoną część ciała pod bieżącą zimną wodę, a następnie rozsmaruj na skórze musztardę. Szybko złagodzi ból i zwykle przeciwdziała powstaniu pęcherzy.

Pielęgnacja ciała

Pielęgnacja skóry

Musztarda jest doskonałą maseczką na twarz. Wetrzyj ją w skórę i pozostaw na kilka minut. Zmyj i poczuj gładkość i zobacz blask swojej skóry! Wypróbuj najpierw niewielką ilość musztardy na swoim nadgarstku. Niektórzy ludzie mają skórę wrażliwą/alergiczną i będą źle reagować na musztardę na twarzy.

Głęboko odżywiająca maseczka na włosy

Skończyła ci się odżywka do włosów? Zrób olejową musztardę. To najlepsza odżywka. Dla uzyskania lepszych rezultatów, wmasuj ją w skórę głowy i włosy i pozostaw na cały dzień, a następnie zmyj szamponem.

Daj odpocząć swoim stopom

Cały dzień na nogach i masz już dość? Napełnij miskę gorącą wodą i dodaj do niej kilka łyżek sproszkowanej gorczycy. Zanurz w niej stopy na około pół godziny.

Czyszczenie

Wyczyść tłuste patelnie

Sproszkowana gorczyca doskonale absorbuje tłuszcz. Na tłustą patelnię wrzuć łyżeczkę lub dwie sproszkowanej gorczycy. Przy pomocy szczotki rozprowadź ją i spłucz.

Usuń zapachy z butelek

Jeśli chcesz ponownie użyć butelkę, ale nie chcesz, by pachniała tym, co było w niej poprzednio, sproszkowana gorczyca będzie tu doskonała. Wsyp jej trochę do butelki, dodaj gorącej wody i potrząśnij nią. Wylej wodę z musztardą z butelki, wypłucz ją i – voilà! - nieprzyjemny zapach zniknął.

Pozbądź się brzydkiego zapachu z naczyń

Zrób pastę ze sproszkowanych nasion gorczycy i wody, wyszoruj nią garnki i spłucz. Dzięki temu zapach zniknie!

Inne rady

Przeciwdziałaj chwastom

Jeśli w twoim ogrodzie rośnie zbyt wiele chwastów, jednym ze sposobów zwalczania ich jest zasadzenie gorczycy wokół roślin. Ma ona właściwości, które przeciwdziałają rozwojowi chwastów. Zrób jednak rozeznanie co do roślin, które masz w ogrodzie – niektórym z nich nie będzie się podobało towarzystwo gorczycy.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama