Reklama

12 wspaniałych właściwości liścia laurowego

Liść laurowy to liść wawrzynu szlachetnego, który ma bardzo mocny aromat. Drzewo rośnie w regionie Morza Śródziemnego. Liście są spiczaste i mają ostry zapach. Ich nazwa naukowa to "Laurus Nobilis". Liście laurowe są wykorzystywane w kuchni indyjskiej i nepalskiej. Mogą być stosowane w całości podczas gotowania, ale również zmielone i używane jako przyprawa. Oprócz korzyści kulinarnych, liście laurowe mają wiele zastosowań terapeutycznych. Korzyści zdrowotne płynące ze stosowania liści laurowych:

Reklama

Naturalnie rozjaśniają zęby

Liście laurowe posiadają składniki, które naturalnie wybielają zęby. Należy skruszyć liście laurowe na drobny proszek i nacierać nim zęby. Dla uzyskania lepszych rezultatów, stosować 2 razy w tygodniu.

Pomagają w leczeniu bezsenności

Liście laurowe mają odprężający wpływ na umysł oraz posiadają łagodne właściwości uspokajające, przez co mogą wywoływać senność. Dlatego liście laurowe są stosowane podczas leczenia bezsenności.

Pomagają w gojeniu się ran

Właściwości mikrobiologiczne liści laurowych pomagają w leczeniu infekcji skórnych, zranień czy ugryzień owadów. Mogą być stosowane miejscowo na skaleczenia i siniaki.

Korzystne dla kobiet w ciąży

Liście laurowe są bogate w kwas foliowy. W związku z tym są korzystne dla kobiet w ciąży, ponieważ chronią płód przed defektami. Podobno liście laurowe pomagają też zajść w ciążę.

Pomocne podczas krwawienia z nosa

Liście laurowe są również dobrym środkiem na krwawienie z nosa. Do szklanki wody należy dodać 2 liście laurowe i gotować, aż płyn zredukuje się do połowy. Odcedzić i wypić.

Zapobiegają kamieniom nerkowym

Liście laurowe pomagają chronić przed powstawaniem kamieni nerkowych. Zapobiegają również infekcjom nerek. Należy przygotować 200 ml wody, dodać 5 g liści laurowych i zagotować, aż zredukuje się do 50 ml. Odcedzić i stosować regularnie.

Pomagają zlikwidować wszy

Liście laurowe mogą być z powodzeniem stosowane, aby pozbyć się wszy. Należy dodać 50 g pokruszonych liści laurowych do 400 ml wody i gotować, aż woda zredukuje się do 100 ml płynu. Stosować na włosy aż do pozbycia się wszy.

Wzmacniają i odżywiają włosy

Liście laurowe wzmacniają cebulki włosów oraz sprawiają, że włosy są lśniące i mają intensywny kolor. Aby pozbyć się łupieżu należy zagotować wodę z liśćmi laurowymi i nanieść na włosy.

Przeciwdziałają nowotworom

Liście laurowe są bogate w antyoksydanty i roślinne składniki odżywcze, które eliminują wolne rodniki i chronią organizm przed rakiem.

Pomagają zredukować trądzik

Należy skruszyć liście laurowe i wrzucić do wody oraz zagotować. Następnie przecedzić i przemyć twarz wodą.

Działają przeciwbólowo

Picie herbaty z liści laurowych pomaga na ból głowy. Olej uzyskiwany z liści laurowych posiada właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe i przynosi ulgę cierpiącym na bóle głowy, migrenę, artretyzm, bóle stawów itp.

Korzystne dla układu oddechowego

Związki liści laurowych pomagają zwalczać infekcje dróg oddechowych. Podczas przeziębienia lub grypy wystarczy dodać kilka liści laurowych do wody i zagotować. Następnie odsączyć i wypić jak herbatę. Herbata z liści laurowych jest również dobrym środkiem na gorączkę.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama