12 korzyści wynikających z jedzenia ananasa

Ananas jest przepysznym owocem, który posiada wiele właściwości, o których pewnie nie wiedziałeś. Zanim następnym razem udasz się do sklepu i będziesz rozważać czy sięgnąć po ten owoc, dowiedz się o nich! Wymienionych tutaj 12 korzyści rozwieje wszystkie twoje wątpliwości.

Jest bogaty w witaminy i minerały

Ananasy są bogate w takie witaminy jak witamina A, C, wapń, potas oraz fosfor. Zawierają one także błonnik oraz kalorie, a także mają niską zawartość tłuszczu i cholesterolu. Sprawia to, że owoce te są idealnym składnikiem twojej diety, pomogą ci utrzymać dobre zdrowie.

Wzmacnia kości

Ananas zawiera mangan, czyli minerał, który jest potrzebny, aby twoje kości i tkanki łączne były silne. Już jedna szklanka tego owocu zaspokoi 73% zapotrzebowania organizmu na ten pierwiastek!

Poprawia trawienie

Bromelaina, to enzym, który można znaleźć w ananasie. Neutralizuje ona płyny tak, aby nie były one zbyt kwaśne. Reguluje także pracę trzustki, która pomaga w trawieniu. Pomaga ona utrzymać twój układ trawienny w dobrej kondycji, ponieważ posiada właściwości pozwalające trawić białko.

Zdrowe dziąsła

Szczotkujesz zęby kilka razy dziennie, jednak czy zwracasz uwagę na dziąsła? Ananas zawiera dużą ilość witaminy C, dlatego spożywając ten owoc zmniejszasz ryzyko zapalenia dziąseł oraz chorób przyzębia, które nie tylko niszczą tkankę dziąseł oraz kości szczęki, lecz także mają związek z chorobami serca, udarami oraz cukrzycą. Włączając do swojej diety witaminę C, poprawisz zdolność swojego organizmu do walki z bakteriami, które są odpowiedzialne za powstawanie tej choroby.

Przynosi ulgę w artretyzmie

Ananas ma właściwości przeciwzapalne, dlatego też włączając ten owoc do swojej diety możesz zmniejszyć ból spowodowany artretyzmem oraz innymi podobnymi dolegliwościami takimi jak dna moczanowa czy zespół cieśni nadgarstka. Ananas łagodzi powyższe dolegliwości i wzmacnia kości.

Zapobiega nadciśnieniu

Jeśli walczysz z nadciśnieniem, spożywaj duże ilości ananasa. Jest on bogaty w potas oraz ma niską zawartość sodu, co pozwala na unormowanie prawidłowego ciśnienia.

Ma właściwości przeciwnowotworowe

Może nie ma jeszcze leku na raka, jednak istnieją sposoby, aby mu zapobiec. Jednym z nich jest spożywanie ananasa. Zawiera on dużą ilość antyoksydantów, które zwalczają wolne rodniki. Zmniejszają także ryzyko nowotworu, ponieważ sprawiają, że twoje komórki stają się silniejsze.

Zapobiega przeziębieniom

Ananas bogaty jest w witaminę C, dzięki czemu wzmacnia układ odpornościowy, zapobiegając przeziębieniom. Nawet jeśli już jesteś chory, to nadal możesz korzystać z właściwości ananasa, ponieważ zawarta w nim bromelaina rozrzedza wydzielinę oraz zmniejsza kaszel.

Zmniejsza ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej

Zwyrodnienie plamki żółtej powstaje na skutek uszkodzenia siatkówki oka oraz jest podstawową przyczyną utraty wzroku wśród dorosłych. Wraz z wiekiem dolegliwość ta sprawia, że coraz trudniej jest ci rozpoznawać twarze, czytać, widzieć znaki na ulicy oraz wykonywać codziennie czynności. Jeśli włączysz do swojej diety ananasy, zmniejszysz ryzyko tej choroby aż o 36%. Dzieje się tak dlatego, że owoc ten zawiera beta-karoten, który wpływa pozytywnie na wzrok.

Pozostaje długo świeży

Po zakupieniu ananasa możesz przechowywać go na blacie w pokojowej temperaturze przez dzień lub dwa, zanim go pokroisz. Nie wpłynie to na jego smak, jednak sprawi, że owoc będzie bardziej miękki i soczysty. Jeśli nie zjesz go po dwóch dniach, to zawiń go w folię i schowaj do lodówki, gdzie może być przechowywany od 3 do 5 dni.

Jednak jeśli już przekroisz owoc i wsadzisz go w szczelnie zamkniętej torebce do lodówki, to będzie on zdatny do spożycia i nie straci swoich składników odżywczych aż przez 6-9 dni!

Pomaga zrzucić wagę

Ananas jest przepyszny i słodki, co sprawia, że sam w sobie smakuje jak deser. Jest on niskokaloryczny oraz zawiera małą ilość sodu, cholesterolu oraz nasyconych tłuszczy. Jest również bardzo dobrym źródłem błonnika, przez co nadaje się idealnie jako składnik diety odchudzającej.

Łagodzi mdłości

Korzyścią płynącą z picia soku z ananasa jest to, że zapobiega on porannym mdłościom. Jest to pomocne szczególnie dla kobiet w ciąży, ale również dla osób, które cierpią na chorobę lokomocyjną.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama