Reklama

10 właściwości zdrowotnych owocu durian

Możliwe, że kliknąłeś na ten artykuł, aby dowiedzieć się, czym tam właściwie jest owoc durian. Nic w tym złego, niewiele osób go zna. To owoc, który rośnie w południowo-wschodniej Azji i jest tam uważany za króla owoców. Posiada silny zapach i zawiera dużo witaminy C. Spójrzmy na korzyści, jakie niesie ze sobą niesie.

Reklama

To świetne źródło energii

Jedna porcja owocu durian to 243 gramy i zaspokaja ona około 20% naszego dziennego zapotrzebowania na węglowodany. Zazwyczaj owoc durian jest spożywany przez biegaczy, lekkoatletów oraz osoby potrzebujące dodatkowej porcji energii. Zaledwie pięć porcji tego owocu pokryje twoje całkowite, dzienne zapotrzebowanie na węglowodany.

Pomaga utrzymać regularny rytm wypróżnień

Jedną z zalet owocu durian jest jego wysoka zawartość błonnika. Każda porcja zawiera około dziewięciu gram błonnika, co stanowi 37% naszego dziennego zapotrzebowania (w odniesieniu do diety zawierającej 2000 kalorii). To bardzo dużo. Wiele koktajli owocowych nie jest w stanie sprostać temu zapotrzebowaniu, nawet w kilku porcjach. Jeśli chcesz wyregulować swój rytm wypróżnień, ten owoc to dobry wybór dla ciebie.

Zawiera dużo tłuszczu i kalorii

Oznacza to, że z łatwością cię nasyci. Jedna porcja owocu durian zawiera ponad 350 kalorii oraz 13 gram tłuszczu. Na szczęście to dobry tłuszcz, nie musisz się więc tym martwić. Radzimy jednak, aby nie przesadzić z ilością zjadanych owoców, ponieważ można całkiem szybko przybrać na wadze!

Charakteryzuje się wysoką zawartością witaminy C

Oznacza to, że doświadczysz wszystkich korzyści, jakie niesie ze sobą witamina C. Mowa o właściwościach takich jak zwalczanie chorób, wspomaganie gojenia się ran, pomoc w obniżaniu cholesterolu oraz polepszenie przepływu krwi.

Zawiera również całkiem sporo witaminy B

Witamina B na wiele sposobów wpływa korzystnie na zdrowie. Zwalcza wolne rodniki, a także zapobiega procesom starzenia oraz chorobom serca. Wspiera HDL (dobry cholesterol), a nawet potrafi zwiększyć poziom serotoniny, co wpływa na poprawę nastroju i łagodzi depresję.

Kryje w sobie sporo żelaza i miedzi

Owoce durian charakteryzują się wysoką zawartością żelaza i miedzi. Obydwa pierwiastki są niezbędne dla formowania się i powstawania zdrowych czerwonych krwinek. W owocach durian kryje się również mangan, który pozytywnie wpływa na kości oraz skórę.

Stanowi bogate źródło potasu

Potas to ważny elektrolit, który pomaga kontrolować ciśnienie krwi, poziom sodu, oraz reguluje tętno. Owoce durian zawierają całkiem sporo potasu, dzięki czemu są bardzo korzystne dla twojego zdrowia.

Owoce durian zawierają tryptofan

Znany również, jako naturalny środek nasenny. Możemy dostarczyć sobie sporą dawkę tryptofanu jedząc indyka, albo owoce durian. Tryptofan jest metabolizowany na różne neuroprzekaźniki i może wspomagać indukowanie snu a nawet leczyć epilepsję. Nie należy jednak rezygnować z przyjmowanych na tę chorobę leków. Wymaga to wcześniejszej konsultacji z lekarzem!

Są dobrym źródłem tiaminy

Jeśli potrzebujesz więcej tiaminy w swoim życiu, sięgnij po owoc durian. Zawiera on około 30% zalecanego dziennego zapotrzebowania zaledwie w jednej porcji. Tiamina wspomaga organizm w metabolizowaniu węglowodanów na energię, a także pomaga we właściwym funkcjonowaniu mięśni oraz dba o nasze zdrowie nerwowe.

Dużo kwasu foliowego dla ciebie!

Na końcu trzeba wspomnieć, że owoc durian zawiera dużą ilość kwasu foliowego. Pomaga on w zapobieganiu chorobom serca, wspomaga rozwój płodu, (jeśli jesteś w ciąży), a nawet pomaga we właściwym funkcjonowaniu mózgu. Jedna porcja zawiera około 20% dziennego zapotrzebowania na kwas foliowy.

Owoc durian jest znany od setek lat, ale dopiero teraz zyskuje popularność. Niesie on ze sobą wiele korzyści dla zdrowia, pamiętaj jednak, aby nie jeść go w nadmiarze. Owoc ten zawiera mnóstwo składników, w skład, których między innymi wchodzą węglowodany, kalorie oraz tłuszcz, przez co możesz łatwo przybrać na wadze. To niezwykły owoc, który jedzony z umiarem, może być bardzo zdrowy!

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama