Reklama

Zapewnij pupilowi komfort i bezpieczeństwo. Przetrwa sylwestra bez szwanku

Sylwester coraz bliżej, co cieszy niejednego z nas. Inne zdanie na ten temat mają nasze zwierzęta. Dla nich huk fajerwerków może być ogromną męczarnią. Zdarza się, że niektóre przepłacają to nawet swoim życiem. Jak pomóc przetrwać pupilowi sylwestrową noc? Wyjaśniamy.

Jak zadbać o zwierzęta w sylwestra?

Dla niektóre ze zwierząt noc sylwestrowa jest jak każda inna. Niestety wiele z nich źle znosi ten czas, gdyż boją się huku petard. Powoduje to u nich dezorientację i paniczny strach. Zwróć szczególną uwagę na takie objawy jak:

  • ślinotok,
  • pobudzenie ruchowe,
  • drżenie mięśni,
  • zaniepokojenie i chęć ucieczki.

Są to objawy, które wskazują, że zwierzę przeżywa ogromny stres. Nie lekceważ tych symptomów i zapewnij pupilowi komfort.

Warto przeczytać: Strażacy uratowali łosia, który utknął na zamarzniętym jeziorze

Reklama

Spokojnie miejsce

Nie zostawiaj zwierzęcia samego na noc w domu. Zarówno pies, kot czy królik potrzebuje w tym czasie twojej obecności. Znajdź dla niego miejsce oddalone od okien: łazienka, szpara pod łóżkiem, szafa. Jeśli pupil sam wybierze przestrzeń, nie wyciągaj go stamtąd na siłę. Włącz spokojną muzykę, co dodatkowo stłumi odgłos fajerwerków. Zamknij szczelnie okna i zasłoń je. Na ostatni spacer wyprowadź psa koło godziny 20. Możesz głaskać zestresowanego czworonoga, co pozwoli mu się wyciszyć. Nie karć zwierzęcia, jeśli rozbije coś w czasie wybuchu fajerwerków. Nie zrobiło tego celowo, lecz pod wpływem strachu.

Leki na uspokojenie

Jeśli kot lub pies szczególnie źle znosi głośne huki, poproś weterynarza o tabletki ziołowe. Nie wolno podawać żadnych specyfików bez konsultacji ze specjalistą. Może to poważnie zaszkodzić zdrowiu, a nawet życiu pupila. Pamiętaj, że fajerwerki mogą strzelać też w Nowy Rok. Również wtedy musisz zabezpieczyć zwierzę. Niestety często pod wpływem silnego stresu kot czy pies dostaje ataku serca. Warto znać zasady pierwszej pomocy dla zwierząt i jak najszybciej udać się do kliniki weterynaryjnej!

Zobacz też:

Wrzuć to do pralki i pozbądź się z ubrania sierści swojego czworonoga

Jak zadbać o psa w czasie zimy? Cenne wskazówki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Sylwester 2022/23 | fajerwerki wybuch | zwierzęta domowe
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama