Dlaczego pies je trawę? Odkryj przyczynę i zacznij działać

Wielu właścicieli psów zastanawia się, dlaczego ich czworonogi zajadają się trawą. Jeśli nie zdarza się to zbyt często, nie ma powodu do niepokoju. Jeśli natomiast podjadanie trawy staje się rutyną pupila, trzeba się temu przyjrzeć dogłębniej. Dlaczego pies je trawę? Jakie są tego przyczyny i czy można temu zaradzić? Dowiesz się z poniższego artykułu.

  • Pies często spożywa trawę, ponieważ ma problemy z trawieniem lub jest zarobaczony.
  • Jeśli twój pupil wymiotuje po spożyciu trawy, koniecznie udaj się do weterynarza.
  • Psa łatwo oduczyć jedzenia trawy, wykorzystując do tego proste komendy.

Czy trawa jest bezpieczna dla psa?

Chociaż głównym pokarmem psa jest mięso, często zauważyć można, jak z przyjemnością skubie trawę. Z czego to właściwie wynika? Jednym z powodów jest smak, który po prostu pupilowi odpowiada. Należy jednak pamiętać, że w trawie mogą znajdować się środki chemiczne m.in. pestycydy. Niektóre z nich są szczególnie niebezpieczne dla psów i mogą powodować poważne problemy zdrowotne. Innym zagrożeniem wynikającym z podjadania trawy są trujące rośliny. Po ich zjedzeniu u zwierzęcia mogą wystąpić poważne objawy zatrucia. W takim wypadku niezbędna jest natychmiastowa wizyta u weterynarza.

Reklama

Polecamy: Roznoszą choroby i niemiłosiernie brudzą. Zastosuj trik, by omijały balkon i parapet

Problemy z niestrawnością lub pasożytami

Kolejnym powodem spożywania przez psy trawy są problemy z pasożytami. Czując problemy żołądkowe, próbuje znaleźć ulgę. Zajadając łapczywie źdźbła, ma szansę sprowokować wymioty. W ten sposób pies chce oczyścić układ pokarmowy. Niestety z drugiej strony może być to błędne koło, gdyż w trawie znajdują się odchody innych zwierząt. Te natomiast są źródłem pasożytów, które po spożyciu trawy trafiają do układu pokarmowego psa. Skutecznym rozwiązaniem jest odrobaczanie pupila, a także oduczenie jedzenia trawy. Jeśli pies wymiotuje podczas konsumpcji, warto sprawdzić stan trzustki i wątroby. Konieczne są też podstawowe badania krwi i moczu, które wykluczą braki składników pokarmowych.

Kłopoty behawioralne

Inną odpowiedzią na to, czemu pies je trawę, są problemy behawioralne. Być może czworonóg cierpi na zaburzenia obsesyjno-kompulsywne. Podjadanie trawy przynosi mu ulgę i pomaga rozładować negatywne emocje, np. lęk. Jak pomóc zwierzęciu? W tym wypadku najlepiej skontaktować się z behawiorystą. Kilka spotkań z pewnością pomoże znaleźć odpowiedź na pytania, dlaczego pies spożywa trawę.

Jak oduczyć psa jedzenia trawy?

Gdy twój pupil podjada notorycznie trawę, trzeba najpierw wykluczyć źródło problemu. Jeśli przyczyną nie są problemy behawioralne i zdrowotne, być może psu doskwiera nuda? Pamiętaj, by zapewnić mu odpowiednią dawkę ruchu. Sprawdzą się wszelkie szarpaki i gumowe gryzaki, a także małe piłki. Jedzenie trawy może być szczególnie zauważalne u młodych psów, ale także tych poznających nowy teren. Młode osobniki uczą się świata i chcą poznawać nowe smaki. Mów do niego proste komendy, m.in. nie rusz, nie wolno. Nagradzaj pupila za dobre zachowania, np. smaczkami. Po kilku treningach powinien oduczyć się jedzenia trawy na spacerach. Świetnym rozwiązaniem jest również plastikowy kołnierz. Uniemożliwia zjadanie śmieci i roślin na zewnątrz.

Zobacz:

Te rośliny skutecznie odstraszają kleszcze w ogrodzie. Uciekają w popłochu!

Małpy przykute łańcuchami i zmuszane do niewolniczej pracy. Zbierały kokosy na mleko [WIDEO]

Posadź w ogrodzie te rośliny. Krety przestaną plądrować twój teren

INTERIA.PL
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama