500 plus na psa i kota. Zobacz, jak dostać dofinansowanie

Ruszają gminne dofinansowania dla właścicieli czworonogów. Otrzymać można nawet 500 złotych świadczenia, które przeznaczone zostaną na zabiegi dla psów i kotów u wybranych weterynarzy. Sprawdź, jak otrzymać 500 plus dla psa i kota i jakie są zasady przyznawania dodatku.

500 plus dla psa i kota - co to za świadczenie?

500 plus dla psa i kota to świadczenie, które przyznawane jest przez lokalne samorządy właścicielom zwierząt. Jak sama nazwa wskazuje, może ono wynosić nawet 500 zł.

Zostało ono stworzone przez ustawodawcę, który przewidział w budżecie na 2023 rok pulę pieniędzy, którą dysponować mają samorządy lokalne. Pieniądze przyznawane w ramach tego świadczenia, będą dostępne do listopada 2023 roku lub do ich wyczerpania. Oznacza to, że nie warto zwlekać z pobraniem dofinansowania, ponieważ dla niektórych może go nie wystarczyć.

Czytaj równieżDlaczego pies liże właściciela?

Reklama

Kto może dostać 500 plus na psa i kota?

Pieniądze wypłacane w ramach rządowego programu dla zwierząt, może otrzymać każdy, kto ma w domu zwierzaka. Środki te przeznaczyć można na zabiegi weterynaryjne, w tym np. sterylizację czy czipowanie zwierząt.

Głównym założeniem 500 plus na psa i kota jest zapobieganie bezdomności zwierząt.

500 plus na psa i kota - zasady przyznawania dodatku

W ramach tego dodatku można otrzymać stuprocentowe dofinansowanie zabiegów kastracji i czipowania psów oraz kotów. Nie są to najtańsze zabiegi, bo ich koszt mieści się w przedziale od 100 do 500 zł. Będzie to dużym wsparciem dla właścicieli, którzy nie dysponują takimi pieniędzmi, a chcieliby skorzystać z zabiegów dla swoich czworonogów.

Chcąc pobrać pieniądze z programu 500 plus na psa i kota, należy udać się po szczegółowe informacje do urzędu gminy, aby dowiedzieć się, czy dana gmina aktualnie dofinansowuje sterylizacje i kastracje zwierząt domowych oraz na jakich warunkach to robi.

Z darmowych zabiegów będzie można skorzystać, gdy wyłonione zostaną konkretne gabinety weterynaryjne. Będzie to kwestią indywidualną danego obszaru i tak np. we Wrocławiu, gabinety mają być wyznaczane na podstawie zapytania ofertowego, w przypadku czipowania oraz przetargu np. w przypadku sterylizacji.

500 plus na psa i kota - jakie warunki należy spełnić?

W zależności od konkretnego urzędu warunki, jakie muszą spełnić właściciele oraz zwierzęta mogą się między sobą różnić. Zazwyczaj, aby móc skorzystać z dofinansowania, właściciel powinien:

  • posiadać dowód poświadczający zamieszkanie danego obszaru,
  • mieć status studenta lokalnej uczelni,
  • przedstawić dokumenty świadczące, że właściciel odprowadza podatki w danym mieście lub gminie.

Natomiast czworonogi najczęściej muszą mieć ukończone pół roku oraz nie posiadać przeciwwskazań do znieczulenia ogólnego.

500 plus na kota i psa - jak otrzymać pieniądze?

Pieniądze przyznawane w ramach 500 plus na kota i psa nie będą wypłacane na konto bankowe. Jeżeli chcemy otrzymać dofinansowanie z programu wsparcia, musimy skontaktować się z lokalnym samorządem.

Tam otrzymamy informację, czy aktualnie prowadzone są badania, szczepienia, sterylizacje lub kastracje, objęte dofinansowanie. W tym przypadku właściciel zwierzaka nie uiszcza opłaty za zabieg, ponieważ koszty pokryte zostają przez miasto lub gminę.

Czytaj również:

Pies Edek przechodzi na emeryturę po 13 latach służby

Pies porzucony pod schroniskiem. Był przywiązany łańcuchem

Twój pies tak daje ci znać, że umiera. Alarmujące zachowanie

Zobacz także: 

Zobacz także: 

INTERIA.PL
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama