Reklama

Ziołowe sposoby na efekty uboczne chemioterapii

Nowotwory związane są z niekontrolowanym wzrostem komórek. Jednym ze sposobów walki z chorobą jest chemioterapia. Jak sama nazwa wskazuje chemioterapia jest to oddziaływanie na nowotwór substancjami chemicznymi (środki chemioterapeutyczne), takimi jak leki cytotoksyczne przeciw-nowotworowe. Jej ostatecznym celem jest zniszczenie komórek nowotworowych. Chemioterapia może wykorzystywać silne substancje narkotyczne po jednej na raz lub kilka jednocześnie. Wszystko zależy od potrzeb danej osoby. Dawki te mogą być podawane codziennie, co tydzień lub co miesiąc. Leczenie może trwać różny okres czasu; od kilku tygodni do kilku lat.

Reklama

Chemioterapia może zapobiec lub opóźnić nawrót nowotworu, gdy został usunięty chirurgicznie. Jednak leczenie może powodować ostre skutki uboczne. Specyfika tych efektów ubocznych będzie się zmieniać w zależności od ścisłego charakteru środków leczniczych, które będą stosowane w chemioterapii. Niektóre typowe efekty uboczne to utrata włosów, utrata apetytu, nudności i wymioty, skłonność owrzodzeń w ustach, zmęczenie, biegunka, zaparcia oraz infekcje.

Wiele z tych działań niepożądanych można pozbyć się przy pomocy ziół. Jednak bardzo ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z faktu, że wiele z takich metod może zakłócać trwające leczenie, a zatem należy skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem którejś z metod.

Imbir

Imbir skutecznie zmniejsza nudności i wymioty, co z kolei mogą zredukować utratę apetytu. Inne pokarmy, które zmniejszają nudności to rozcieńczone, naturalne soki , buliony warzywne, płatki owsiane, ryż, koktajle mleczne i puree z banana.

Spirulina

Dostępna w proszku, płatkach i w postaci tabletek. Jest to pewien rodzaj niebieskawych zielenic. Spirulina jest bogata w białko i witaminy. Pacjentom po chemioterapii pomaga przez zmniejszenia utraty apetytu.

Produkty sojowe

Niektóre produkty sojowe mogą mieć pozytywny wpływ na apetyt, jak również zmniejszają ryzyko infekcji i zakażeń osłabionego organizmu. Wszystko dlatego, że soja może wzmocnić odporność i wzmacnia cały organizm.

Kminek

Ziarenka kminku mają również duży wpływ na zmniejszenie odczucia nudności i sprawiają, że chory rzadziej wymiotuje.

Witamina E

Zażywając suplementy diety zawierające witaminę E można pomóc w zmniejszeniu wypadania włosów, a także powstawania owrzodzeń jamy ustnej. Jednakże, suplementy takie mogą również zakłócać stosowane metody leczenia, więc przed wypróbowaniem działania witaminy E najpierw skonsultuj się z twoim lekarzem.

Banany, ryż, jabłka

Pokarmy takie jak banany, ryż, jabłka, tosty i czarna herbata bez cukru są pomocne w walce y biegunką. Pokarmy, których należy unikać w takim stanie to produkty mleczne, tłuste lub smażone, suszona żywność, nasiona i orzechy, a także napoje zawierające kofeinę, ostre przyprawy i sosy.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama