Materac dla singla, pary i dziecka: jak dobrać odpowiedni rozmiar?

Wybór materaca nie jest prostym zadaniem. Pod uwagę musisz wziąć nie tylko wagę, wzrost czy tryb życia i ewentualne dolegliwości zdrowotne. Ważnym aspektem jest także to, ile osób będzie spało na materacu. Singiel będzie potrzebował mniejszej przestrzeni niż rodzina śpiąca wspólnie z maluchem. Podpowiadamy, jak dobrać właściwy rozmiar materaca do każdej z potrzeb.

Reklama

Zły rozmiar materaca: skutki

Czym poskutkuje wybór niewłaściwego rozmiaru materaca? Przede wszystkim obolałym ciałem oraz niewsypaniem. To w dalszej perspektywie przyczyni się do chronicznego zmęczenia oraz poważnych konsekwencji zdrowotnych. Co jest wziąć pod uwagę wybierając model dla nas? Przede wszystkim wielkość stelaża - gdy jest mniejszy niż materac, grozi to uszkodzeniem wkładu oraz małą przewiewnością. Z kolei zbyt duży stelaż spowoduje, że każdy ruch będzie powodował przesuwanie całego posłania, blokując możliwość swobodnego wypoczynku.

Drugim ważnym kryterium jest wzrost osób czy osoby mających spać w łóżku. Eksperci cenionego producenta materacy Hilding radzą, by  przy wyborze materaca założyć, że powinien mieć on około 15 cm więcej niż nasz wzrost. Dobrze pamiętać także, że im więcej miejsca do odpoczynku, tym bardziej wypoczniemy. Właściwy rozmiar w połączeniu z wysoką jakością produktu zapewni nam warunki do zdrowego i bezpiecznego wypoczynku.

Materac dla singla i dla pary: jaki wybrać?

Wybór materaca dla singla nie będzie większym problemem. Osoby śpiące samodzielnie muszą wziąć pod uwagę wyłącznie swoją wagę, wzrost oraz preferencje. Śpisz "na rozgwiazdę" lub towarzyszą ci zwierzęta? Kup jak najszerszy materac. Podczas snu kończyny trzymasz blisko siebie? Szerokość 90 cm powinna być wystarczająca. Dylematy zaczynają dopiero przy wyborze materaca dla pary.

Czyj wzrost wziąć pod uwagę? Zdecydowanie wyższego z partnerów, w końcu niewygodnie będzie spać z wciąż podkurczonymi nogami. Minimalna długość to 200 cm, jeżeli jednak jedno z was ma ponad 1,80 m wzrostu, rozważcie dłuższy materac. Wymiary powinny zapewniać komfort obydwu śpiącym osobom. Minimalna szerokość to około 140 cm, jednak w celu zwiększenia wygody warto wybrać jeszcze większe: 160 cm lub nawet 200 cm. Ten ostatni pozwoli na komfortowy sen nawet gdy śpicie z dziećmi lub czworonogami.

Pomyśl także o wadze partnerów! To ważne w kontekście wypełnienia. Materac dobrany dla cięższej z osób poskutkuje zapadaniem się lżejszego z partnerów. W takim wypadku rozważyć materace kieszeniowe, które pozwolą na amortyzację drgań.

Jaki materac kupić dla dziecka?

 

Wybór materaca dla najmłodszych członków rodziny ma duże znaczenie dla komfortu snu od pierwszych tygodni życia. Na szczęście w sklepach znajdziemy produkty przeznaczone specjalnie dla małych dzieci. Na uwagę zasługuje np. model Hilding Safety Smyk, który wyróżnia się łódeczkowatym kształtem. Tak wyprofilowany materac zmniejsza ryzyko, że maluch wypadnie z łóżeczka lub boleśnie poobija się o barierki. Model dostępny jest w dwóch rozmiarach, 60x120 cm oraz 70x140 cm, można go więc dostosować do wzrostu dziecka.

Dzieci w wieku przedszkolnym swobodnie mogą spać na modelach o "dorosłych" rozmiarach. W takim przypadku rozmiar 80x180 cm powinien być optymalny. Ważniejsze jest wypełnienie, które powinno zapewniać odpowiednie podparcie dla szkieletu w okresie intensywnego wzrostu. Nastolatek niewątpliwie będzie już potrzebował modelu o wymiarach jak dla dorosłego, czyli szerokości min. 80 cm. Możesz kupić krótsze modele (np. 180 cm), jednak warto zainwestować w dłuższy, gdyby młodszy domownik miał jeszcze urosnąć. Zwróć także uwagę na wypełnienie, które zapewni komfort zmieniającemu się ciału. W takim wypadku warto kupić produkt dwustronny, o różnej twardości, który w razie potrzeby będzie można przewrócić na drugą stronę.

 

Artykuł z ekspozycją partnera

Strona główna INTERIA.PL