Reklama

Kto powinien unikać jedzenia truskawek?

Rozpoczyna się sezon na truskawki, który będzie trwać aż do końca czerwca. Nie wszyscy jednak mogą cieszyć się tym czasem. Dlaczego? Jest pewna grupa osób, która powinna zdecydowanie wykluczyć truskawki ze swojej diety. Chociaż owoce te są bardzo zdrowe, spożywanie ich nie zawsze jest wskazane. Kto powinien unikać truskawek? Poniżej podpowiadamy.

Jakie właściwości mają truskawki?

Truskawki posiadają wiele cennych witamin i minerałów potrzebnych naszemu organizmowi. Są bogate w witaminę C, wzmacniającą układ odpornościowy i uszczelniającą naczynia krwionośne. Ponadto zawierają potas, który reguluje pracę układu nerwowego i mięśniowego. I chociaż truskawki posiadają wiele drogocennych składników, nie każdy może skorzystać z ich prozdrowotnego działania.

Sprawdź także: Właściwości lecznicze kwiatów forsycji: Na co pomagają?

Reklama

Dlaczego niektórzy nie mogą ich jeść?

Truskawki, choć są owocami bardzo zdrowymi, mogą przysporzyć wielu kłopotów. Część składników tych owoców może uczulać, a ponadto źle wpływać na układ pokarmowy. Oprócz tego, przyjmowanie niektórych leków wyklucza spożywanie truskawek.

Beta-blokery a spożywanie truskawek

Osoby przyjmujące tzw. beta-blokery powinny definitywnie zrezygnować ze spożywania tych owoców. To leki, które są stosowane w przypadku zaburzeń rytmu serca, jaskry czy nadciśnienia tętniczego. Podnoszą one znacznie poziom potasu we krwi, co może powodować zaburzenia pracy serca czy nawet czucia. Ponieważ truskawki zawierają potas, zaleca się ich wykluczenie z diety w przypadku przyjmowania leków z grupy beta-blokerów.

Uczulenie na truskawki

Uczulenie po zjedzeniu truskawek może pojawić się u osób mających alergię na salicylany. Owoce te zawierają ich spore ilości. Objawy, które wskazują na nietolerancję tej substancji, to:

  • katar alergiczny,
  • wysypka skórna,
  • atak astmy,
  • wstrząs anafilaktyczny.

Ponadto lekarze odradzają spożywania truskawek kobietom karmiącym piersią. Salicylany znajdujące się w mleku matki mogą wywołać reakcję alergiczną u dziecka.

Groźne pestycydy

Pestycydy są substancjami, które mają za zadanie ochronić truskawki przed atakiem szkodników i różnych chorób. Niestety, nie pozostają one obojętne dla naszego zdrowia. Przyczyniają się do rozwoju nowotworów i chorób neurologicznych. Ponadto powodują bezpłodność i źle wpływają na rozwój płodu.

Truskawki a jelita

Truskawki nie są wskazane osobom cierpiącym na choroby jelit (zespół jelita drażliwego czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego). Pestki zawarte w owocach mogą spowodować dodatkowe podrażnienie śluzówki jelit. To natomiast może skutkować pojawieniem się uciążliwych bóli brzucha i wystąpieniem biegunek.

Zobacz też:

Piwonia lekarska: Jakie ma właściwości? Czy jest trująca?

Babka zwyczajna a rzucanie palenia: Jak może pomóc?

Trzy proste nawyki zmniejszają ryzyko raka. Pierwsze takie badanie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama