Reklama

Jaki jest koszt leczenia ortodontycznego i ile trwa?

Dentysta, ortodonta, higienistka stomatologiczna – tylko regularne korzystanie z usług tych specjalistów jest w stanie zapewnić zdrowy i piękny uśmiech. Przekonują się o tym zwłaszcza te osoby, które w wyniku wcześniejszych długotrwałych zaniedbań są zmuszone do częstego odwiedzania gabinetu stomatologicznego, starając się nadać swoim zębom utracony niegdyś blask. Szczególną grupę pacjentów stanowią osoby borykające się z wadami zgryzu. W takich przypadkach cykliczne wizyty kontrolne u stomatologa nie wystarczą, a do osiągnięcia pięknego uśmiechu niezbędna będzie interwencja ortodonty. Zwykle leczenie ortodontyczne to proces rozłożony w czasie, który wiąże się z konkretnymi wydatkami. Ile kosztuje dziś założenie aparatu ortodontycznego i jak długo trwa leczenie? Sprawdź, jak wygląda standardowy przebieg leczenia ortodontycznego.

Reklama

Leczenie ortodontyczne - dla kogo?

Najpopularniejszym i kluczowym powodem, dla którego większość osób (tak dzieci, jak i dorosłych) udaje się do ortodonty, jest chęć poprawy wyglądu zębów. Kwestie estetyczne są oczywiście ważne, gdyż dla wielu pacjentów promienny i piękny uśmiech to swoista wizytówka i oznaka zdrowia, jednak względy wizualne z pewnością nie powinny górować nad wskazaniami zdrowotnymi. Konieczność rozważenia leczenia ortodontycznego w wielu przypadkach może zasygnalizować już sam dentysta. Ortodonta natomiast potwierdzi tę potrzebę i wykona serię badań, precyzyjnie oceniając obecny stan zgryzu i wynikające z niego możliwości leczenia ortodontycznego.

Warto zaznaczyć, że leczenie u ortodonty to długotrwały proces, który ma na celu skorygować nie tylko zastrzeżenia natury czysto estetycznej, ale również wszelkie nieprawidłowości w zgryzie przekładające się na asymetrię twarzy czy zaburzoną pracę stawów skroniowo-żuchwowych, co zauważyć może tylko specjalista. Nieleczone wady zgryzu mogą bowiem prowadzić do powstawania próchnicy, rozwijania się chorób przyzębia, ścierania się zębów czy innych niepożądanych zmian kostno-stawowych. Nieprawidłowe ustawienie zębów przyczynia się również do wad wymowy. Dlatego stomatolodzy obserwując niepokojące zmiany w uzębieniu swoich pacjentów, często sami zlecają profilaktyczną wizytę u ortodonty. Przyznać należy również, że świadomość na temat dbania o zdrowy i piękny uśmiech staje się coraz większa, dlatego w gabinetach ortodontycznych nie brakuje pacjentów, którzy sami zgłaszają się na wizytę.

Koszt aparatu ortodontycznego - od czego zależy?

Koszt leczenia ortodontycznego nie należy do najmniejszych, jednak pacjenci, którzy zdecydowali się na korekcję wady zgryzu, traktują ten relatywnie wysoki wydatek jako dobrą inwestycję na lata, a rekompensatą dla dużych kosztów jest piękny uśmiech. Ostateczny koszt leczenia ortodontycznego może być różny w zależności od indywidualnej sytuacji każdego pacjenta, rozpoznanej wady zgryzu, planowanego przebiegu i czasu leczenia czy nawet wyboru konkretnego aparatu ortodontycznego, np. aparaty estetyczne czy też aparaty samoligaturujące (w systemie niskiego tarcia) są zwykle nieco droższe niż ich metalowe odpowiedniki.

Mimo to koszt leczenia ortodontycznego można z łatwością oszacować, biorąc pod uwagę wydatki związane z:

  • konsultacją ortodontyczną z pobraniem wycisków lub wykonaniem skanów cyfrowych (ok. 250-300 zł);
  • wykonaniem zdjęć RTF (ok. 200 zł);
  • opracowaniem i omówieniem planu leczenia (ok. 150 zł);
  • montażem aparatu ortodontycznego (cena za jeden łuk zależy od modelu - aparaty metalowe klasyczne to koszt rzędu 2200-2400 zł, aparaty estetyczne mogą zaś sięgać kwoty nawet 3300 zł i więcej);
  • wizytami aktywizacyjnymi (ok. 200-250 zł w zależności od modelu aparatu);
  • demontażem aparatu ortodontycznego (ok. 500 zł);
  • założeniem aparatu retencyjnego (ok. 400 zł).


Jak zatem widać, leczenie ortodontyczne to proces podzielony na wiele etapów, a każdy z nich wiąże się z koniecznością poniesienia określonych wydatków. Średni czas użytkowania aparatu ortodontycznego to jednak dwa lata (a w wielu przypadkach nawet więcej), w perspektywie których wymienione koszty jawią się jako nieco bardziej przystępna inwestycja. Ostateczny efekt leczenia ortodontycznego jest jednak wart zaangażowania tych środków, co licznie potwierdzają pacjenci, którzy dzięki interwencji dentysty ortodonty mogą cieszyć się nienagannym uśmiechem!

materiały promocyjne partnera

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama