Reklama

Jak zabezpieczyć stopy w miejscach publicznych?

Przebywając na urlopie, jesteśmy narażeni na różnego rodzaju choroby stóp oraz paznokci. Miejsca publiczne takie jak hotele, baseny, strefy fitness czy sauny, są siedliskiem grzybów i bakterii, na które należy zwracać szczególną uwagę. Grzybica stóp, kurzajki oraz inne nieprzyjemne dolegliwości skórne, mogą być prawdziwym utrapieniem i zepsuć cały wypoczynek. Przestrzegając kilku podstawowych zasad, uchronisz się przed przykrymi konsekwencjami. Jak zabezpieczyć stopy w miejscach publicznych? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.

Zagrożenia w miejscach publicznych dla stóp

Miejsca publiczne takie jak baseny, hotelowe łazienki czy siłownie, a także sauny, są siedliskiem bakterii i grzybów, które mogą zaatakować nasze stopy. Pojawienie się na nich brodawek lub grzybicy może całkowicie pokrzyżować plany urlopowe. Do zakażenia dochodzi poprzez kontakt skóry z brudnym podłożem, na którym znajdują się drobnoustroje. W tym wypadku lepiej zabezpieczyć się wcześniej: wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad higieny stóp. Profilaktyka pomoże ci uchronić się przed nieprzyjemnymi i trudnymi do wyleczenia chorobami.

Objawami grzybicy stóp jest uporczywy świąd, a także zaczerwienienie między palcami i łuszczenie się skóry. Ponadto paznokcie stają się żółte, a stopy pachną nieprzyjemnie. Natomiast kurzajki wirusowe mają wielkość od milimetra do centymetra i umiejscawiają się na podeszwach stóp. Często występują też na palcach i są koloru cielistego, a chodzenie w tym czasie przysparza wiele bólu.

Reklama

Używaj klapek na basenie lub saunie

Pierwszą podstawową zasadą jest noszenie klapek na basenie czy sportowego obuwia na siłowni. Stąpanie boso w miejscach, gdzie uczęszcza wiele osób, może skutkować zakażeniem grzybicą albo brodawkami wirusowymi. Nie zapomnij o przepłukaniu klapek po powrocie do domu lub hotelu i ich porządnym osuszeniu. Zamienne obuwie to również niezbędnik na saunie, chociaż nie można w nich wejść do środka, są one ważne, kiedy przechodzisz między szatnią a strefą SPA.

Umyj i osusz stopy

Kolejna ważna kwestia to dokładne obmycie stóp przed wejściem na basen oraz po jego opuszczeniu. Koło pryszniców znajdują się specjalne krany, które służą do obmycia nóg. Także dokładne osuszenie stóp ręcznikiem jest ważne, gdyż wilgotne środowisko jest idealne do rozwoju grzybów, bakterii i wirusów. Zwracaj szczególną uwagę na miejsca między palcami, gdyż są one trudno dostępne. Pamiętaj, nigdy nie zakładaj skarpetek na wilgotną stopę.

Stosowanie preparatów dezynfekujących

W celu wzmocnienia bariery ochronnej skóry możesz zastosować preparaty dezynfekujące, na przykład w formie spreju. Powinno się go używać zarówno przed wizytą na basenie czy siłowni oraz po treningu. To zmniejszy szanse na zarażenie się chorobami grzybicznymi lub bakteryjnymi, ale też wirusowymi. Aby zachować równowagę skóry, stosuj kremy nawilżające do stóp, dodatkowo zapobiegając rogowaceniu się naskórka.

Czysty ręcznik i skarpetki

Nigdy nie zapominaj o praniu ręczników, które są siedliskiem różnych drobnoustrojów zagrażających twoim stopom. Pranie powinno odbywać się w wysokiej temperaturze, co pozwoli na usunięcie bakterii i grzybów. Zawsze po treningu wywieszaj ręcznik, aby mógł dokładnie wyschnąć. To samo dotyczy skarpet: warto je często prać, a także kupować te z bawełny lub bambusa, gdyż naturalne materiały są bardziej „oddychające”.

Zobacz też:

Jak skutecznie odstraszyć kleszcze?

Jak spędzić lato w dobrej formie? 4 kroki do zdrowych nawyków

Których ziół nie powinno się stosować latem?

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama