Reklama

Jak rozpoznać problemy z krążeniem krwi?

Twoje dłonie i stopy są ciągle zimne, czujesz kłujący ból w kończynach lub masz żylaki i obrzęki na kostkach? To może być problem ze słabym krążeniem krwi. Tego zaburzenia nie można bagatelizować, gdyż może to świadczyć o poważnych problemach ze zdrowiem, np. miażdżycy czy niewydolności serca. Warto wiedzieć, jak rozpoznać problemy z krążeniem i jak im zapobiegać, ponieważ jest to stan zagrażający życiu człowieka – może prowadzić do zawału, udaru, a nawet śmierci. Jak objawia się nieprawidłowa cyrkulacja krwi?

Krążenie krwi w organizmie

Krążąca w krwiobiegu krew pełni bardzo istotne funkcje w organizmie. Dostarcza tlen i składniki odżywcze (cukry, białka, tłuszcze) do wszystkich komórek. W drodze powrotnej zabiera dwutlenek węgla i transportuje go do płuc, skąd wydalany jest wraz z wydechem. Inne zbędne produkty przemiany materii, takie jak mocznik czy kwas moczowy, transportuje do nerek i jelit. Krew reguluje także temperaturę oraz zapewnia ochronę organizmu przed patogenami, infekcjami i chorobami - dzięki białym krwinkom. Cyrkulacja krwi musi przebiegać właściwie, aby tkanki i narządy działały prawidłowo. Słabe krążenie wpływa na zaburzone funkcjonowanie całego organizmu.

Przyczyny słabego krążenia

Problemy z krążeniem krwi mogą być spowodowane wieloma czynnikami. Może być to skutek złego odżywiania - zbyt mała podaż witamin, minerałów i innych niezbędnych składników odżywczych sprawia, że naczynia krwionośne stają się delikatne i podatne na wszelkie uszkodzenia. Również niedobór przeciwutleniaczy (obecnych m.in. w warzywach, owocach, tłustych rybach) źle wpływa na krążenie, gdyż prowadzi do gromadzenia się toksyn i tworzenia się złogów, które utrudniają przepływ krwi w żyłach. Przyczyną słabego krążenia często jest też palenie papierosów - wdychanie dymu tytoniowego spowalnia przepływ krwi i dostarcza do organizmu toksyczne substancje.

Poważnym zagrożeniem dla cyrkulacji krwi jest siedzący tryb życia. Brak aktywności fizycznej, spędzanie ośmiu godzin w pracy za biurkiem czy większości czasu wolnego na kanapie, to czynniki, które osłabiają krążenie krwi w nogach. Tym samym przyczyniają się do tworzenia skrzepów oraz ograniczenia dopływu krwi i tlenu do tkanek. Słabe krążenie może być też objawem poważniejszych chorób, np. nadciśnienia, miażdżycy, zakrzepicy, cukrzycy czy niewydolności nerek.

Jak rozpoznać problemy z krążeniem krwi?

Objawy słabego krążenia nie są zbyt charakterystyczne, przez co możemy je zrzucać na karb przemęczenia czy innych problemów ze zdrowiem. Symptomy mogą się różnić w zależności od miejsca, w którym dojdzie do zaburzenia cyrkulacji krwi. Z powodu nieprawidłowego krążenia i niedostatecznego dostarczania tlenu oraz składników odżywczych do komórek organizm słabnie i staje się mniej wydajny. Może pojawić się chroniczne zmęczenie i brak wytrzymałości podczas jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Inne objawy to utrata tchu podczas wysiłku, częste zawroty i bóle głowy, oszołomienie, duszności czy skrócenie oddechu.

Typowym objawem słabego krążenia są zimne stopy i dłonie, bez względu na temperaturę otoczenia. Jest to spowodowane zaburzoną termoregulacją ciała. Grube skarpetki i rozgrzewające kremy mogą być w tym przypadku mało pomocne. Zaburzona cyrkulacja krwi objawia się również obrzękiem i opuchlizną nóg, a także zaburzeniami czucia, drętwieniem i mrowieniem kończyn, skurczami czy kłującym bólem w mięśniach. Ponadto mogą pojawiać się mroczki przed oczami, zaburzenia widzenia, a nawet kłopoty z równowagą czy omdlenia (zwłaszcza przy niskim ciśnieniu czy anemii).

Słabe krążenie może także przyczyniać się do problemów z pamięcią, osłabienia funkcji poznawczych oraz kłopotów z koncentracją i skupieniem się. Do tego mogą pojawić się zmiany skórne: blada, sucha i swędząca skóra, sino-niebieskie przebarwienia, zaczerwienienia na twarzy, owrzodzenia i trudno gojące się rany. Włosy mogą stać się suche i nadmiernie wypadać, a paznokcie łamać i rozdwajać. Na skutek nieprawidłowego krążenia krwi na nogach mogą też powstawać żylaki, które przyczyniają się do poważniejszych problemów z układem krążenia. Długotrwałe zaburzenie cyrkulacji krwi może wywoływać też uciskowy ból w klatce piersiowej lub zaburzenia rytmu serca zagrażające zdrowiu i życiu człowieka. Może dojść do zawału, martwicy mięśnia sercowego czy udaru mózgu. 

Jak poprawić krążenie krwi?

Aby poprawić krążenie krwi i zapobiec groźnym powikłaniom, należy przede wszystkim zadbać o ruch. Nie muszą być to forsowne treningi, a umiarkowana aktywność w postaci spacerów, jazdy na rowerze, pływania, ćwiczeń aerobowych, tańca czy krótkiego joggingu. Podczas pracy siedzącej warto co jakiś czas wstawać od biurka i przejść się lub wykonać kilka prostych ćwiczeń. W poprawie krążenia pomoże też naprzemienny zimny i ciepły prysznic oraz masaż stóp. Wieczorem można położyć się tak, by nogi były w górze i utrzymać tę pozycję przez kilka minut.

Krążenie można poprawić także za pomocą odpowiedniej diety. Należy spożywać lekkostrawne posiłki, ubogie w sól i zawierające dużo błonnika, a także bogate w kwasy tłuszczowe omega-3 (ryby, owoce morza, orzechy). Powinno się też zadbać o prawidłowe nawodnienie i wypijać minimum dwa litry płynów dziennie. Krążenie krwi pobudzają także niektóre zioła i przyprawy, np. żeń-szeń, mniszek lekarski, imbir, kardamon, szafran czy tymianek. Przy poważnych problemach z krążeniem należy jednak udać się do lekarza, który oceni objawy, zleci wykonanie odpowiednich badań i zdecyduje o konkretnej opcji leczenia.  

Przekaż 1% na pomoc dzieciom - darmowy program TUTAJ>>>

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama