Reklama

Jak często zmieniać pościel, ręczniki i piżamę? Zachowaj higienę snu

Częsta zmiana ręczników, pościeli i piżamy jest kluczowa, by zachować higienę snu. Tego typu tkaniny są doskonałym siedliskiem dla bakterii i roztoczy. To ważna czynność szczególnie po przebytej grypie czy infekcji bakteryjnej. Zachowanie czystości to także komfort i zdrowie. Zwróć na to szczególną uwagę, jeśli śpisz z pupilem lub zmagasz się z problemami dermatologicznymi. Brud nasila reakcje alergiczne, które objawiają się między innymi świądem i pieczeniem skóry.

Wymiana pościeli

Cotygodniowa wymiana pościeli powinna być wystarczająca. Oczywiście istnieją zasady odbiegające od tej reguły. W czasie przeziębienia bakterie i inne patogeny mogą pozostać na pościeli. Dlatego od razu po przebytej infekcji wymień ją na nową. Podczas choroby staraj się wietrzyć tkaniny codziennie. To pomoże zachować odpowiednią higienę snu, która jest kluczowa w procesie rekonwalescencji.

Jeśli przepocisz pościel w nocy, przebierz ją od razu. Nie ma nic przyjemnego w spaniu w zawilgoconym łóżku. Niektóre osoby preferują poranną kąpiel, co również wpływa na częstotliwość zmiany pościeli. Wtedy czynność tę powtarzaj co cztery lub pięć dni.

Reklama

Polecamy: Jak czyścić płytę indukcyjną? Rozsmaruj to na kuchence i przykryj folią

Pranie ręczników

Jeśli chodzi o pranie ręczników, wszystko zależy od ich przeznaczenia. Te do kąpieli nie powinny być wymieniane rzadziej niż raz w tygodniu. Do wycierania włosów mogą pozostać kilka dni dłużej. A co z ręcznikami gościnnymi? Te należy dać do kosza na pranie, gdy przestaną być używane. Natychmiastowej wymiany wymagają też tkaniny brudne czy brzydko pachnące. Drobnoustroje i patogeny są szkodliwe dla naszego zdrowia i kondycji skóry. Ręczniki pierz w temperaturze nie niższej niż 60 stopni Celsjusza.

Kiedy nowa piżama?

Piżamę również można wymieniać raz w tygodniu. To w zupełności wystarczy, jeśli między czasie nie zostanie ona niczym ubrudzona. Gdy zgrzałeś się w czasie snu, przepoconą tkaninę wymień od razu. To mało komfortowe uczucie, by spać w nieświeżym ubraniu. Dodatkowo spocone ciało jest siedliskiem bakterii, a te źle wpływają na kondycję organizmu. Pamiętaj też, by piżamę prać w delikatnych detergentach. To sprawi, że skóra w czasie odpoczynku nie będzie podrażniona, a jakość snu znacznie większa.

Czemu warto o tym pamiętać?

Regularna wymiana piżamy, pościeli i ręczników to ważna czynność szczególnie w przypadku osób zmagających się z problemami dermatologicznymi. Objawy atopowego zapalenia skóry czy łuszczycy nasila brud i bakterie, które znajdują się w nieświeżych tkaninach. Wiele osób lubi spać w towarzystwie swoich pupili, co także sprzyja większemu rozprzestrzenianiu się bakterii. Sierść psa czy kota to miejsce bytowania szkodliwych drobnoustrojów, wpływających negatywnie na zdrowie. Zachowując czystość i przestrzegając powyższych zasad, zapewnisz sobie wysoki komfort odpoczynku i błogi sen.

Zobacz też:

Jak odnowić skórzane buty? Ta mieszanka sprawi, że będą wyglądały jak z fabryki

Nasze babcie używały go do prania i miały rację! Tkaniny dłużej pozostają czyste

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pościel zarazki | piżama | ręczniki pranie
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama