Reklama

Domowe sposoby na wysypkę

Wysypka może powstawać wskutek reakcji alergicznej bądź być reakcją organizmu na choroby zakaźne albo długotrwały stres. Może przybierać również rozmaitą formę: niekiedy występuje jedynie zaczerwienienie i świąd, ale w poważniejszych przypadkach towarzyszą jej rany i inne nieprzyjemne symptomy. Jeśli na ciele pojawia się wysypka, lepiej skontaktować się z lekarzem i wdrożyć odpowiednie leczenie. Jednak kurację można wspomóc domowymi metodami, które mogą przynieść natychmiastową ulgę.

Reklama

Kiedy trzeba udać się do lekarza z wysypką?

Pojawiającej się na skórze wysypki nie powinno się nigdy bagatelizować. Przeważnie, kiedy występuje pod postacią zaczerwienienia i świądu, może to być reakcja organizmu na alergen - dlatego niezbędna jest wizyta u specjalisty, który zaleci dodatkowe testy i badania. Niestety, wysypka może posiadać również pęcherzyki, a także zmiany skórne, które mogą przypominać łuskę - wtedy świadczy o chorobach zakaźnych takich jak np. odra czy różyczka albo o łuszczycy lub trądziku. Wysypki mogą obejmować różne partie ciała, często tworzą się na kończynach, ale także na tułowiu, ale czasami jest obecna również na tułowie, głowie czy twarzy. Niekiedy wysypka pojawia się po kontakcie z rośliną albo po ukąszeniu owada. W takich wypadkach mogą pomóc - o ile nie pojawiają się inne objawy (np. wstrząs anafilaktyczny, zaburzenia akcji serca, duszności) - domowe sposoby, które przyniosą ulgę.

Najprostsze metody

Utarło się przekonanie, że kiedy na ciele pojawia się wysypka, najlepiej zażyć wapno. Okazuje się, że niedobór tego pierwiastka, który - oprócz wspierania prawidłowej budowy kości i stawów - może przyczynić się do powstawania zmian skórnych. Jednak, kiedy pojawia się wysypka, sam preparat może nie pomóc. Chyba że będzie podany razem ze środkiem antyhistaminowym, który wzmocni jego działanie i tym samym złagodzi ból. W takim razie co pomoże na wysypkę? Jeśli wysypka nie jest spowodowana chorobą zakaźną, można smarować skórę miejscowo naparami ziołowymi. Tutaj prym wiodą znane środki o spektrum antybakteryjnym, czyli rumianek oraz szałwia lekarska.

Sięgnij po to, co masz pod ręką!

Rumianek i szałwia to nie jedyne znane i naturalne środki roślinne, które pomogą złagodzić objawy wysypki. Okazuje się, że wielu z nas uprawia w domu roślinę, która korzystnie działa na kondycję skóry - także na wysypkę. Aloes, bo o nim mowa, to naturalny środek, który zawiera moc witamin i enzymów pomagających utrzymać cerę w dobrej kondycji. Jeśli na naszej skórze pojawiła się wysypka można posmarować ją aloesem, który działa łagodząco i zmniejsza stan zapalny.

Płatki owsiane

Innym sposobem, który łagodzi nieprzyjemne dolegliwości związane z wysypką, to zastosowania płatków owsianych. Wystarczy garść ugotować w wodzie tak, aby stworzyły papkę i po ostudzeniu nanieść na zmienioną chorobowo skórę. Ten patent nie tylko złagodzi podrażnienia i stan zapalny, ale także przywróci koloryt skóry i szybciej wyeliminuje uporczywy świąd. Płatki owsiane mogą być również dodane do kąpieli. Warto połączyć ją z łyżką sody oczyszczonej, co pozwoli pozbyć się wysypki. 

Oglądaj najnowsze promocje i planuj zakupy z ding.pl

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama