Reklama

Czy sąsiad może palić na balkonie? Odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista

Częstym problemem wśród mieszkańców bloków jest palenie papierosów przez sąsiadów na balkonie. Uporczywy zapach tytoniu nie sprzyja miłej i rodzinnej atmosferze. Wiele osób chcąc skorzystać z ostatnich słonecznych dni, wolne popołudnia spędzają na balkonie, pijąc kawę lub czytając ulubioną książkę. Co jednak zrobić w przypadku braku porozumienia z palącym sąsiadem? Czy w ogóle można palić papierosy na balkonie? Dowiesz się z tego artykułu.

Czy można palić na balkonie?

Dla wielu osób sąsiad uzależniony od papierosów to coś najgorszego. Ostatnie ciepłe dni w tym roku sprzyjają spędzaniu wolnych chwil na balkonie. Niestety smród dymu tytoniowego może skutecznie zniechęcić do korzystania z tej formy odpoczynku. Czy twój sąsiad ma prawo do palenia papierosów na balkonie? Polskie prawo nie zakazuje jednoznacznie tej czynności, aczkolwiek istnieje rozwiązanie tego kłopotu. Wspólnota mieszkaniowa może zamieścić w regulaminie punkt, w którym jasno będzie powiedziane o zakazie palenia na balkonie wszelkich wyrobów tytoniowych.

Reklama

Co grozi za palenie na balkonie?

Chociaż za samo palenie na balkonie nie jest przewidziana żadna kara finansowa, to za wyrzucanie niedopałków papierosów już tak. Za zaśmiecanie petami może grozić nawet 500 złotych kary grzywny. Ponadto lokatorzy budynków wielorodzinnych paleniem papierosów na balkonie, stwarzają zagrożenie pożarowe. Warto mieć na uwadze fakt, że wśród mieszkańców bloku mogą być zarówno dzieci, jak i osoby starsze. Z pewnością dym tytoniowy nie sprzyja zdrowiu nikogo, a bycie biernym palaczem jest bardzo szkodliwe.

Jakie papierosy można palić na balkonie?

Z reguły żadnej rodzaj papierosów nie będzie mile widziany przez ich przeciwników. Mniej uciążliwe mogą wydawać się papierosy elektroniczne. Istnieją różne warianty tego produktu, owocowe czy mentolowe, a ich zapach wydaje się mniej intensywny. Jednak podobnie jak zwykły tytoń, zawierają one szkodliwą nikotynę i inne toksyczne substancje. Ryzyko zachorowania na raka płuc, wystąpienia zawału serca czy wylewu, jest dokładnie takie samo. Pamiętaj, że obok ciebie są osoby, które chcą spędzić leniwe popołudnie na balkonie lub po prostu w spokoju uchylić okno.

Zobacz też:

Trupia pleśń w zabawkach do kąpieli. Mama-chemik ostrzega

Co się stanie z twoim ciałem, jeśli codziennie do kolacji wypijesz jeden kieliszek wina?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: papierosy | papierosy zdrowie | palenie papierosów mandat

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama