Reklama

Czy pokrzywa wpływa na zdrowie prostaty?

Pokrzywa jest prawdopodobnie jednym z najbardziej popularnych preparatów ziołowych na świecie. Placówki ochrony zdrowia zalecają jej powszechne używanie w walce z zaczerwienieniami, obrzękami jak również wszelkiego rodzaju problemami z odpornością. Przy kuracji pokrzywą, u badanych stwierdzono unormowanie stężenia cukru we krwi i poziomu cholesterolu. Korzyści jednak na tym się nie kończą. Dla mężczyzn pokrzywa zapewnia wsparcie dla gruczołu krokowego oraz chroni dolne drogi moczowe.

Reklama

Wpływ pokrzywy na przerost prostaty

Łagodny rozrost gruczołu krokowego dotyka wielu mężczyzn w średnim wieku. Badania wykazały, że 50% mężczyzn między 51 – 60 i 90% mężczyzn powyżej 80 roku życia cierpi na łagodny przerost prostaty. Skutki uboczne tego zjawiska to częste parcie na mocz, szczególnie w nocy, a także ryzyko rozwoju w kierunku bardziej poważnych problemów z prostatą.

W niedawnym badaniu 100 pacjentów z BPH (łagodny przerost prostaty) stwierdzono, że pokrzywa skutecznie zmniejsza wielkość gruczołu krokowego, a także łagodzi objawy z tym związane.

Pokrzywa leczy dolne drogi moczowe

Dla wielu ludzi, zwłaszcza starszych mężczyzn, problemy z dolnymi drogami moczowymi są dolegliwością bardzo częstą. Objawy obejmują częste, pilne potrzeby oddania moczu ze słabym strumieniem i często niepełne oddawanie moczu z pęcherza. Pokrzywa była testowana jako środek do usunięcia tych problemów, ponadto wraz z innymi badanymi ziołami zmniejszała objawy u 85% pacjentów. Stwierdzono u nich znaczne zmniejszenie bolesnych i drażniących objawów.

Dlaczego pokrzywa działa?

Naukowcy ciągle ciężko pracują aby lepiej zrozumieć mechanizmy działania odpowiedzialne za skuteczność pokrzywy w walce przeciwko BPH i problemom układu moczowego. Niedawne badania wykazały, że pokrzywa posiada związki, które mogą hamować enzym 5-alfa reduktazy. Enzym ten przekształca testosteron w dihydrotestosteron (DHT), silny androgen hormonu związanego z przerostem prostaty, niskim poziomem testosteronu u starszych mężczyzn i wypadaniem włosów. Poprzez zmniejszenie konwersji testosteronu obszary te nie cierpią na skutki obecności DHT. Większość tej konwersji występuje w mieszkach włosowych i w prostacie. Dalsze badania z pewnością potwierdzą w jaki sposób pokrzywa łagodzi objawy BPH i dlaczego zmniejsza obrzęk powiększonej prostaty.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama