Reklama

Ciche objawy raka wątroby

Im szybciej rozpocznie się leczenie raka wątroby, tym lepiej, jednak choroba ta jest bardzo podstępna. Często pozostaje niezauważona aż do chwili, gdy przybiera wysoki stopień zaawansowania i jest trudna do wyleczenia. Dzięki uważnej obserwacji swojego ciała możemy zauważyć w porę niepokojące symptomy zwiastujące problemy z wątrobą. Zarówno ich znajomość, jak i zdawanie sobie sprawy z czynników ryzyka, mogą nam pomóc chronić się przed rakiem wątroby.

Reklama

Utrata apetytu.

Pacjenci z rakiem wątroby szybko nasycają głód. Jedzą mniej niż zwykle i tracą zainteresowanie jedzeniem.

Problemy żołądkowe. Rak wątroby może powodować bóle żołądka, szczególnie w górnej jego części, w miejscu, gdzie znajduje się wątroba. Ponadto, może też wywoływać niestrawność, wymioty i mdłości, a także obrzęki w okolicach żołądka.

Spadek masy ciała.

Utrata masy ciała u wielu osób jest pożądanym zjawiskiem, jednak jeśli tracimy wagę bez żadnych z naszej strony starań, powinno nas to zaniepokoić. Nagła utrata wagi bez uprzedniej zmiany diety i trybu życia może oznaczać raka wątroby.

Zażółcenie skóry i białek oczu. Wątroba oczyszcza krew. Jeśli jej funkcjonowanie ulega zaburzeniu, nie może wykonywać tej pracy skutecznie. Substancje chemiczne zaczynają się kumulować w naszym ciele, nadając skórze i białkom oka żółty kolor. Mówimy wówczas o żółtaczce.

Nietypowe zabarwienie stolca.

Kredowe, białe stolce świadczą o problemie z żółcią. Żółć to substancja produkowana przez wątrobę i nadająca kolor stolcowi. Bezbarwne odchody mogą świadczyć o tym, że wątroba nie produkuje żółci lub, że substancja ta nie może wydostać się z wątroby.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama