Reklama

7 objawów raka szyjki macicy, które kobiety często ignorują

Rak szyjki macicy jest diagnozowany u 13 000 kobiet każdego roku. W początkowej fazie choroba nie zawsze daje o sobie znać. Regularne badania cytologiczne mogą pomóc zauważyć nieprawidłowe komórki w szyjce macicy, które mogą przerodzić się w raka.

Reklama

Krwawienie między miesiączkami

Jakiekolwiek plamienie czy krwawienie między regularnymi miesiączkami powinno zostać zbadanie przez twojego ginekologa, aby jakiekolwiek anomalie zostały zdiagnozowane a następnie wyleczone. W stadium T1 komórki rakowe mogą się znajdować na powierzchni szyjki lub głębiej w tkance.

Dłuższe lub obfitsze miesiączki

Zmiany w długości oraz obfitości krwawienia miesięcznego mogą być sygnałem stadium T2 raka szyjki macicy, w którym komórki rakowe rozprzestrzeniają się do pochwy. Jeśli zauważysz jakiekolwiek zmiany w tym zakresie, skonsultuj to ze swoim ginekologiem.

Krwawienie po menopauzie

Menopauza to zakończenie cykli menstruacyjnych, które sygnalizuje koniec możliwości rozmnażania się. Krwawienie, które pojawia się po tym, jak cykle menstruacyjne zniknęły powinno zostać zbadane przez lekarza.

Krwawienie po badaniu ginekologicznym

Możesz zauważyć krwawienie po rutynowym badaniu ginekologicznym. Rak szyjki macicy może objąć swym zasięgiem pobliskie tkanki. Zastosowanie narzędzi ginekologicznych i nacisk na tkanki może spowodować oddzielenie się narosłych elementów i krwawienie. Rak może znajdować się w głębokich warstwach tkanki i twój lekarz gołym okiem może nie zauważyć żadnych zmian.

Jakakolwiek nietypowa wydzielina z pochwy

Jakakolwiek nietypowa wydzielina z pochwy może być oznaką infekcji lub wzrostu nieprawidłowej tkanki, co może oznaczać początek raka szyjki macicy. W stadium T1 nieprawidłowa tkanka szyjki macicy może złuszczać się będąc źródłem wydzieliny.

Ból lub krwawienie podczas stosunku

W stadium T3 wzrost nieprawidłowej tkanki może objąć swym zasięgiem również inne obszary, co może powodować ból podczas stosunku. Jeśli zauważysz nietypowy dyskomfort, skontaktuj się z lekarzem, aby zbadał przyczynę takiego stanu rzeczy.

Problemy ze strony jelit i układu moczowego

W stadium 4, nieprawidłowa tkanka obejmuje swym zasięgiem pęcherz moczowy lub jelita, powodując problemy w ich funkcjonowaniu.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama