Reklama

7 objawów raka, których kobiety nie powinny ignorować

Ciało kobiety zmienia się cały czas. Czasem zmiany, które wydają nam się normalne mogą jednak być oznaką raka. Kluczem jest obserwowanie swojego ciała, aby zauważyć, gdy dzieje się coś nietypowego. Na co więc powinnaś zwrócić uwagę?

Zmiany piersi

Większość guzków w piersi to nie rak, ale twój lekarz zawsze powinien je zbadać. Poinformuj go również, jeśli zauważysz u siebie którąś z następujących zmian w obrębie piersi: zagłębienia lub pomarszczenia na skórze, wklęsłe sutki,

wyciek z sutków, zaczerwienienie lub łuszczenie się skóry sutka lub piersi.

Krwawienie między miesiączkami

Jeśli występuje u ciebie plamienie pomiędzy miesiączkami, powiedz o tym swojemu lekarzowi. Krwawienie, które nie jest związane ze zwykłym miesięcznym cyklem może mieć wiele powodów, ale twój lekarz będzie zapewne chciał wykluczyć raka endometrium (zwanego również rakiem trzonu macicy). Krwawienie po menopauzie nigdy nie jest normalne i powinno zostać zbadane.

Krew w moczu lub stolcu

Powiedz lekarzowi, jeśli krwawisz z miejsca, w którym zwykle nie pojawia się krew, zwłaszcza, jeśli krwawienie trwa dłużej niż dzień czy dwa.

Krew w stolcu często pochodzi z hemoroidów, ale może również być objawem raka okrężnicy. Krew w moczu to często pierwszy znak raka pęcherza lub nerek.

Zmiany węzłów chłonnych

Węzły chłonne to małe, fasolowate gruczoły znajdujące się w różnych częściach ciała. Większość zmian w węzłach wynika z infekcji. Niektóry rodzaj raka, włączając białaczkę czy chłoniaka, powoduje opuchnięcie węzłów chłonnych.

Dobrze jest zobaczyć się z lekarzem, jeśli wyczuwasz guza lub opuchliznę w jakiejś części ciała, które są obecne dłużej niż miesiąc.

Niespodziewany spadek wagi

Większość kobiet marzy o tym, aby posiadane przez nie dodatkowe kilogramy w magiczny sposób wyparowały. Ale utrata 5 lub więcej kilogramów bez zmiany w diecie czy aktywności ruchowej może oznaczać problem. Większość przypadków niezamierzonej utraty wagi nie jest spowodowana rakiem. Najczęściej przyczyną jest stres lub twoja tarczyca, ale może to być również rak trzustki. Inne możliwości to rak żołądka lub rak płuc.

Aby znaleźć źródło problemu lekarz może ci zlecić całą masę badań, włączając badanie krwi, oraz badania obrazowe, takie jak tomografia komputerowa.

Zmiany w ustach

Jeśli palisz zwróć uwagę na białe lub jasnoczerwone plamy, które mogą się pojawić w twojej buzi lub na ustach. Obydwa te sygnały mogą oznaczać raka ustnej części gardła. Zapytaj lekarza lub dentystę o badania i sposób leczenia.

Ból brzucha i depresja

To zdarza się rzadko, ale ból brzucha i towarzysząca mu depresja mogą być objawem raka trzustki. Czy należy się martwić? Nie, chyba że w twojej rodzinie istnieją przypadki zachorowań na raka trzustki. Jeśli tak jest, niezwłocznie musisz się zbadać.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama