Reklama

Sposoby na bezbolesne obkurczenie powiększonej prostaty

Powiększony gruczoł prostaty określa się także jako rozrost gruczołu krokowego lub BPH. Głównym objawem tego stanu są trudności w oddawaniu moczu. W niektórych przypadkach symptomy te mają umiarkowane nasilenie i mogą ustąpić bez leczenia. Jednak w innych objawy są tak uciążliwe, że leczenie następuje dopiero w wyniku operacji lub terapii (medycznych lub naturalnych).

Czym jest gruczoł prostaty?

Prostata to gruczoł należący do układu płciowego mężczyzny. Ma wielkość orzecha włoskiego i znajduje się poniżej pęcherza moczowego. Droga cewki moczowej transportującej mocz przebiega przez jego środek. Gruczoł ten produkuje płyn wzbogacający i osłaniający spermę. W wieku około 50 lat gruczoł prostaty może zacząć się powiększać. Badania wykazują, że 9 na 10 mężczyzn w wieku 90 lat cierpi na powiększenie gruczołu prostaty.

Objawy powiększonej prostaty

Wraz z rozrostem prostaty, kurczy się cewka moczowa. Reakcja ta objawia się następująco:

Słaby strumień oddawanego moczu; opróżnienie pęcherza trwa dłużej.

Oczekiwanie na wypłynięcie strumienia moczu trwa dłużej.

Po oddaniu moczu pacjent czuje, jakby nie do końca opróżnił pęcherz.

Powiększona prostata może także spowodować podrażnienie pęcherza, a w rezultacie:

Pacjent odczuwa potrzebę natychmiastowego oddania moczu.

Pacjent często oddaje mocz. Wstawanie do toalety po kilka razy w nocy nazywane jest nokturią.

Jakie komplikacje niesie za sobą powiększenie prostaty?

Głównym problemem związanym z powiększonym gruczołem prostaty jest chroniczne zatrzymanie moczu. Osoba, która cierpi na taką dolegliwość, nie może oddać moczu, ponieważ jej drogi moczowe są zupełnie zablokowane. Prowadzi to do infekcji układu moczowego. Pacjent musi wydalać mocz dzięki cewnikowi.

Bezbolesne metody obkurczania gruczołu prostaty

Warzywa

Zdrowa dieta może pomóc przeciwdziałać powiększeniu gruczołu prostaty lub łagodzić już istniejącą tendencję do powiększania się. Warzywa zawierają duże ilości cynku i witaminy C, które są zalecane w diecie profilaktycznej.

Nasiona słonecznika

Nasiona słonecznika najlepiej działają, jeśli spożywamy je pomiędzy godziną 17:00 a 19:00. W tym czasie organizm optymalnie przyswaja zawarte w nich składniki odżywcze.

Alkohol

Picie alkoholu w umiarkowanych ilościach może również pomóc w obkurczeniu prostaty. Wymieszaj 40 kropli alkoholu w ½ szklanki mleka. Mieszanka taka powinna być spożywana trzy razy dziennie przed posiłkiem.

Unikanie nikotyny i kofeiny

Zmniejszenie ilości przyjmowanej kofeiny może zmniejszyć objawy nokturii. Nikotyna podrażnia pęcherz, dlatego rzucenie palenia może złagodzić objawy BPH.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama