Reklama

Naturalne sposoby na suchość pochwy

Z tą przypadłością zmaga się wiele kobiet. Jest wyjątkowo dokuczliwa, ponieważ powoduje dyskomfort podczas ruchu, utrudnia normalne funkcjonowania i często uniemożliwia odbycie stosunku. Przyczyny suchości pochwy mogą być różne, jednak za tę najczęstszą uznaje się wahania poziomu estrogenów. Ten problem wymaga natychmiastowej konsultacji z lekarzem, nawet, gdy objawy nie są nasilone. Nieleczona suchość pochwy może doprowadzić do niebezpiecznych infekcji pochwy, które będą wymagały długiego leczenia. Kobiety, które cierpią na suchość pochwy oprócz leczenia zaleconego przez lekarza mogą łagodzić objawy naturalnymi preparatami. Kilka z nich przedstawiamy poniżej.

Kilka słów o suchości pochwy

Suchość pochwy to przypadłość charakteryzująca się słabym nawilżeniem pochwy. Brak śluzu, który wydzielany jest u zdrowych kobiet powoduje swędzenie oraz pieczenie pochwy, a także rozwój stanów zapalnych. Śluz pełni rolę bariery ochronnej pochwy – hamuje ataki drobnoustrojów chorobotwórczych i utrzymuje odpowiednie pH pochwy. Jego brak jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia kobiecych okolic intymnych.

Suchość pochwy może być objawem pewnych chorób lub przyczyną ich rozwoju. Dlatego tak ważne jest podjęcie leczenia zaraz po wystąpieniu pierwszych symptomów.

Objawy

Do głównych objawów suchości pochwy zaliczyć można: swędzenie i pieczenie sromu oraz pochwy, ból przy stosunku, uczucie ucisku i nieprzyjemnego pulsowania w pochwie, a także wydzielanie żółtawych upławów, które można dostrzec na bieliźnie. Ponadto, suchość pochwy może objawiać się również częstym oddawaniem moczu.

Przyczyny

Suchość pochwy jest związana z wahaniem poziomu estrogenów. U niektórych kobiet występuje przed miesiączką, gdy poziom hormonów jest niższy. Dotyka również kobiety w ciąży, szczególnie w pierwszych miesiącach po porodzie. Jednak najczęściej zmagają się z nią panie przechodzące menopauzę, u których poziom estrogenów jest coraz niższy.

Suchość pochwy mogą wywoływać również niektóre leki. Ta przypadłość często bywa następstwem przyjmowania środków antykoncepcyjnych, leków przeciwalergicznych, a także niektórych antybiotyków.

Leczenie

Suchość pochwy można wyleczyć jedynie wtedy, gdy wiadomo, jaka jest jej przyczyna. Bada ją ginekolog, który powinien być dokładnie poinformowany przez pacjentkę o wszelkich objawach oraz ewentualnych przyczynach problemu. Po dokładnym wywiadzie i diagnozie przyczyny następuje wdrożenie konkretnego leczenia.

Naturalne preparaty wspomagające leczenie suchości pochwy

1. Jogurt naturalny

Pierwszy z nich to jogurt naturalny, który zawiera cenne probiotyki i żywe kultury bakterii. Przywracają one prawidłowe pH pochwy, jednocześnie poprawiając jej poziom nawilżenia. Ponadto, regulują florę bakteryjną okolic intymnych, chroniąc je przed infekcjami. Jogurt naturalny uznawany jest za jeden z najlepszych naturalnych środków leczących problemy kobiecych okolic intymnych. By przekonać się o jego dobroczynnym działaniu, rozprowadź dwie łyżki jogurtu naturalnego po zewnętrznych narządach rozrodczych i pozostaw na 20 minut. Następnie spłucz jogurt letnią wodą. Zabieg należy powtarzać kilka razy dziennie.

2. Mleko z dodatkiem kurkumy

Preparat przygotowany na bazie mleka i kurkumy może złagodzić przykre dolegliwości, m. in. pieczenie i świąd, ale i zwalczyć ewentualną infekcję. Mleko i kurkuma wyleczą także podrażnienia powstałe na skutek suchości pochwy. Mleko pozytywnie działa na produkcję wydzieliny pochwowej, natomiast kurkuma wykazuje właściwości przeciwzapalne i przeciwgrzybicze.

Jak przygotować preparat?

Wystarczy, że wymieszasz ze sobą pięć łyżek stołowych mleka z jedną łyżką stołową kurkumy w proszku. Otrzymany specyfik nałóż na okolice intymne i pozostaw na 15 minut. Zabieg powtarzaj codziennie przez minimum 10 dni.

3. Żel z aloesu

Aloes znany jest ze swoich właściwości kojących i nawilżających. Dlatego doskonale sprawdzi się jako środek łagodzący dolegliwości związane z suchością pochwy. Żel aloesowy nawilży okolice intymne, złagodzi podrażnienia i pomoże odbudować warstwę ochronną pochwy. Potrzebne będą jedynie dwie łyżki żelu z aloesu i kilka kropel olejku z drzewa herbacianego. Wystarczy połączyć składniki ze sobą i nanieść na zewnętrzną część okolic intymnych. Zabieg należy powtarzać dwa razy dziennie.

4. Nagietek i prawoślaz

Zarówno nagietek, jak i prawoślaz działają łagodząco na różnego rodzaju podrażnienia i rany. Wykazują również właściwości nawilżające i przeciwgrzybicze. Na dolegliwości związane z suchością pochwy najlepiej sprawdzą tzw. nasiadówki na bazie naparu z nagietka i prawoślazu.

Jak przygotować leczniczą nasiadówkę?

Potrzebne będą trzy łyżki stołowe suszonego nagietka, taka sama ilość suszonego prawoślazu oraz około dwa litry wody. Wsyp nagietek i prawoślaz do dużej miski, a następnie zalej je gorącą wodą. Przykryj miskę, by napar mógł się zaparzyć. Gdy się wystudzi, możesz w nim usiąść. Nasiadówka powinna trwać około 20 minut. By przyniosła pozytywne efekty, należy ją powtarzać codziennie przez tydzień.

5. Rumianek

Pieczenie i świąd spowodowane suchością pochwy złagodzi również napar z rumianku, który wykazuje silne działanie przeciwzapalne i redukujące świąd. Skutecznym sposobem na usunięcie przykrych dolegliwości będzie wymoczenie okolic intymnych w naparze z rumianku. Najlepiej zrobić to w odpowiednio dużej misce.

Jak przygotować zabieg leczniczy na bazie rumianku?

To bardzo proste! Wrzuć do miski kilka torebek rumianku, a następnie zalej je wrzątkiem. Poczekaj aż napar się ostudzi i usiądź w misce na około 20 minut. Zabieg należy powtarzać przez minimum tydzień.

6. Olejek sezamowy

Jest doskonałym preparatem doraźnym przy różnych infekcjach kobiecych okolic intymnych. Działa jak naturalny środek nawilżający i szybko łagodzi uporczywe dolegliwości. Wystarczy nasączyć wacik kosmetyczny lub gazik kilkoma kroplami olejku, a następnie delikatnie wmasować go w zewnętrzne okolice intymne. Zabieg powtarzaj przez siedem dni.

Wyżej przedstawione naturalne preparaty mogą łagodzić dolegliwości związane z suchością pochwy. Nie wyleczą jednak przyczyny problemu. Dlatego należy pamiętać, że jeśli objawy suchości pochwy będą nawracać bądź się nasilą, należy niezwłocznie udać się do ginekologa.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama