Reklama

Leczenie raka prostaty ultradźwiękami - jakie ma zalety?

Rak prostaty jest drugim po nowotworze płuc najczęstszym guzem atakującym mężczyzn w Polsce. Na szczęście nie jesteśmy całkiem bezradni wobec tej choroby. W Polsce od niedawna dostępna jest jedna z najbardziej zaawansowanych terapii wykorzystywanych w leczeniu raka prostaty. Jest to obecnie metoda wysoko skoncentrowanych ultradźwięków (HIFU). Więcej na jej temat dowiesz się z dalszej lektury.

Dla kogo ten typ leczenia?

Metoda HIFU przeznaczona jest dla panów z miejscowo zaawansowanym rakiem stercza bez przerzutów. Także dla mężczyzn, którzy ze względu na wiek i obciążenia nie kwalifikują się do operacyjnego usunięcia prostaty czy radioterapii, a także tych, którzy nie są w stanie zaakceptować powikłań związanych z innymi metodami leczenia. Do zabiegu kwalifikują się też panowie ze wznową miejscową po wcześniejszym leczeniu raka prostaty.

Zalety i wady nowej metody

Zabieg HIFU jest minimalnie inwazyjny, dzięki czemu umożliwia pacjentowi szybki powrót do normalnego trybu życia. Zastosowanie ultradźwięków w terapii raka prostaty daje też szansę na zachowanie po leczeniu dotychczasowej jakości życia, w tym także seksualnego. Metoda jest uzupełnieniem tych stosowanych dotychczas standardowo w terapii raka prostaty i nową szansą dla wielu mężczyzn.

Ogromną zaletą tej metody jest małe ryzyko powikłań, a te, do których może dojść, mają łagodny przebieg. Pacjent poddający się tej metodzie nie musi znosić niedogodności związanych z napromienianiem. Po zabiegu następuje szybki powrót do normalnego trybu życia i codziennych aktywności. Zabieg można powtórzyć w przypadku nawrotu nowotworu.

Poważnym minusem metody HIFU jest jej wysoki koszt – 24 tysiące złotych. Kwota obejmuje przygotowanie do zabiegu, operację oraz pobyt w szpitalu i wizyty kontrolne.

Na czym polega leczenie ultradźwiękami?

Wiązka wysoko skoncentrowanych ultradźwięków powoduje wzrost temperatury i ciśnienia wewnątrz komórek nowotworowych prostaty, co prowadzi do ich zniszczenia. Planowanie zabiegu oraz jego przebieg są skomputeryzowane. Redukuje to ryzyko błędu ludzkiego i gwarantuje precyzję postępowania. Pozwala na dopasowanie leczenia do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama