Reklama

Jakie szczepienia zrobić przed wyjazdem?

Podczas letnich miesięcy wielu z nas prowadzi bardziej intensywny tryb życia niż zwykle: więcej się ruszamy, korzystamy z kąpieli, jemy poza domem. To sprawia, że jesteśmy bardziej narażeni na nieprzewidziane sytuacje: atak kleszczy, skaleczenia, zatrucia pokarmowe itp. Warto więc rozważyć szczepienia, które zabezpieczą nas przed następstwami tych zdarzeń – niebezpiecznymi chorobami. Nawet jeśli przegapiliśmy zalecany termin szczepień, nie wszystko stracone. Możemy skorzystać z tzw. przyspieszonego schematu, który pozwala uodpornić się na zachorowania w krótszym czasie. Warto o tym pamiętać szczególnie, gdy planujemy wyjazd, także zagranicę.

Kleszczowe zapalenie mózgu

Jest to groźna choroba wirusowa atakująca układ nerwowy. Przenoszą ją kleszcze, które uaktywniają się już wczesną wiosną.

Kto powinien się chronić? Na zachorowanie najbardziej narażone są osoby spędzające dużo czasu na świeżym powietrzu: działkowicze, leśnicy, turyści, dzieci i młodzież na koloniach. Tak naprawdę jednak każdy powinien rozważyć zaszczepienie się. Lekarze podkreślają, że wcale nie trzeba wybrać się do lasu, by paść ofiarą kleszcza. Równie dobrze może nas ukąsić na osiedlowym trawniku czy w parku.

Schemat szczepienia. Tradycyjny cykl najlepiej jest rozpocząć zimą. Pierwszą dawkę powinno się przyjąć w dowolnym dniu, drugą po miesiącu, trzecią po kolejnych 9 miesiącach. Przyspieszony cykl rozpoczynamy trzy tygodnie przed wyjazdem w plener (lub przed sezonem). Przyjmujemy dwie dawki szczepionki (w odstępie 7 lub 14 dni). Po roku stosuje się trzecią dawkę. Cena: 100 zł za dawkę.

To warto wiedzieć. Przed szczepieniem musi zbadać nas lekarz, który oceni, czy istnieją przeciwwskazania (np. infekcja).

Wirusowe zapalenie wątroby typu A

Choroba przenosi się drogą pokarmową – stąd potocznie nazywa się ją żółtaczką pokarmową. Wirusy mogą znajdować się m.in. na owocach i warzywach oraz w surowej wodzie. Łatwo się nimi zarazić, gdy nie przestrzegamy podstawowych zasad higieny – np. nie myjemy rąk. Jej początkowe objawy, czyli osłabienie, senność, bóle głowy czy brak apetytu, początkowo łatwo pomylić z grypą.

Kto powinien się chronić? Szczepienie jest zalecane osobom (zwłaszcza dzieciom), które nigdy nie przeszły żółtaczki i nie wytworzyły ochronnych przeciwciał. Warto się zaszczepić, jeśli planujemy stołować się poza domem lub wyjeżdżamy do krajów o wysokim wskaźniku zachorowalności (np. do Afryki czy Azji).

Schemat szczepienia Pierwszą dawkę przyjmuje się co najmniej miesiąc np. przed wyjazdem za granicę, a drugą – po 6 lub 12 miesiącach od pierwszej. Jeśli zdecydujemy się na przyspieszony schemat, przyjmujemy trzy dawki w odstępach 0–7–21 dni i czwartą po roku. Cena: 100 zł za jedną dawkę

To warto wiedzieć Myj ręce po każdym skorzystaniu z toalety,a także przed przygotowaniem posiłku i jedzeniem. Dokładnie myj też owoce i warzywa. Nie pij nieprzegotowanej wody.

Zakażenie laseczkami tężca

Dorośli powinni pamiętać o regularnym szczepieniu przeciwko tej chorobie. Laseczki tężca znajdują się m.in. w glebie, piasku. Łatwo więc mogą dostać się do organizmu, gdy się skaleczymy, np. pracując w ogrodzie. Zachorowanie na tężec nie uodparnia i nie chroni przed kolejnymi zakażeniami.

Kto powinien się chronić? Jeśli lubimy prace w ogródku lub planujemy aktywny wypoczynek, np. wycieczki rowerowe czy wspinaczkę, powinniśmy rozważyć przyjęcie szczepionki.

Schemat szczepienia Raz na 10 lat przyjmuje się jedną dawkę. Koszt: ok. 50 zł.

Meningokoki – drobnoustroje, które mogą wywołać sepsę

Ten rodzaj bakterii przenosi się razem ze śliną. Występuje też w kropelkach wydzieliny z nosa i gardła, którymi można się zarazić, np. gdy ktoś obok nas kicha.

Kto powinien się chronić? Najmniej odporne na zakażenie są dzieci w wieku do 5 lat i osoby starsze. Meningokoki atakują też nastolatków i osoby przebywające w dużych skupiskach, np. na koloniach.

Schemat szczepienia Dzieci w wieku od 2. do 12. miesiąca życia przyjmują dwie dawki w odstępie ośmiu tygodni oraz dawkę uzupełniającą w 2. roku życia. Pozostałe dzieci i dorośli – jedną dawkę. Koszt: ok. 200 zł za dawkę.

Środki ostrożności

Przed wyprawą w plener staraj się osłaniać ciało ubraniem. Stosuj też specjalne odstraszacze na kleszcze. Pamiętaj, by zawsze starannie obejrzeć ciało po powrocie do domu.

Konieczna pomoc specjalisty

Natychmiast zgłoś się do lekarza, jeśli zaobserwowałaś objawy choroby meningokokowej: gorączkę, bóle mięśni, plamy na skórze (tzw. wybroczyny).

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama