Reklama

Jakie są nietypowe objawy menopauzy?

Menopauza nie musi zaczynać się klasycznie. Zamiast zlewnych potów i chwiejnych nastrojów mogą pojawić się inne, mniej oczywiste zwiastuny. Stukanie palcami w blat stołu czy swędzenie skóry mogą być jednym z nietypowych jej objawów. Takie sygnały mogą mieć związek z wahaniami hormonalnymi charakterystycznymi dla okresu przekwitania. Jakie są jeszcze inne, nietypowe objawy menopauzy? Tego dowiesz się z dalszej lektury.

Bębnienie palcami w stół

Wiele razy łapiesz się na tym, że stukasz palcami w blat, nie zdając sobie z tego sprawy. Często masz też wrażenie, że przez twoje ciało przebiega iskra elektryczna.

Skąd się to bierze? Niski poziom estrogenów wpływa niekorzystnie na układ nerwowy, powodując m.in. przymus poruszania palcami oraz uczucie „porażenia prądem”.

Jak na to poradzić? Włącz do diety kasze i razowe pieczywo. Są źródłem witamin z grupy B, które dobrze działają na układ nerwowy. Z tych samych powodów warto zażywać magnez naturalny (kakao) lub w tabletkach.

Swędzenie skóry

Świąd zwykle nasila się w nocy, bywa nawet, że budzi cię ze snu. Swędzą łokcie, dekolt, kark i piersi, a na twarzy tzw. strefa T.

Skąd się to bierze? Dochodzi do wysuszenia skóry, którego przyczyną są zmiany hormonalne, czyli niedobór estrogenów. Z tego samego powodu możesz mieć też suche i łamliwe paznokcie.

Jak na to poradzić? Zadbaj, by w twoim jadłospisie znalazły się produkty zawierające niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe omega 3 – jedz łososia, sardynki, orzechy i jajka. Więcej pij, co najmniej 4-6 szklanek wody mineralnej i herbatek owocowych w ciągu dnia. Do higieny używaj mydeł bez mydła, tzw. syndetów, które nie wysuszają skóry.

Dziury w pamięci

Masz trudności z przypomnieniem sobie jakiegoś dobrze znanego słowa albo z zapamiętaniem nowego numeru telefonu.

Skąd się to bierze? Przyczyny nie są do końca znane. Przypuszcza się, że dziury w pamięci mogą być związane z typowym dla zbliżającej się menopauzy obniżeniem poziomu estradiolu, który wpływa na pracę mózgu.

Co na to poradzić? Gimnastykuj umysł. Sudoku, scrabble, kalambury, krzyżówki i szarady świetnie usprawniają pamięć.

Ataki paniki

Nagle, bez żadnej wyraźnej przyczyny zaczynasz się bać. Serce przyśpiesza, oddech staje się krótszy i szybszy, pot występuje na czoło. Trudno przewidzieć, kiedy atak paniki nastąpi, najczęściej zaczyna się w ciasnych pomieszczeniach, np. w windzie.

Skąd się to bierze? Poziom kobiecych hormonów jest powiązany ze stężeniem hormonów stresu. Kiedy brakuje estrogenów, rośnie poziom kortyzolu. Podnosi się też ciśnienie krwi i stężenie glukozy, co wyzwala ataki lęku.

Co na to poradzić?  Ogranicz picie napojów z kofeiną do jednej filiżanki dziennie. Po alkohol sięgaj okazjonalnie. Możesz zastosować zioła. Pomagają napary z melisy i kozłka lekarskiego.

Trzy razy dziennie wykonaj też proste ćwiczenie relaksacyjne. Usiądź wygodnie na krześle, ręce załóż za głowę, łokcie jak najbliżej tułowia. Wyprostuj nogi i obciągnij palce stóp. Napnij mięśnie brzucha, weź głęboki wdech nosem. Wstrzymaj oddech, licząc do 10, wypuść powietrze. Powtórz 5 razy.

Ból piersi

Odczuwasz dyskomfort, tkliwość, napięcie, pieczenie piersi, a podczas samokontroli znajdujesz małe guzki.

Skąd się to bierze? Najczęściej dolegliwości są efektem zmian hormonalnych, ale zawsze powinnaś powiedzieć o nich lekarzowi. Przyczyną bólu mogą być też cysty, stres i niektóre leki (te, które powodują zatrzymywanie wody w organizmie).

Co na to poradzić? Przede wszystkim ogranicz jedzenie produktów, które zawierają dużo soli, ponieważ zatrzymują wodę w organizmie. Unikaj też tłuszczów zwierzęcych.

Noś dobrze dopasowany stanik. Gdy dolegliwości są nasilone, weź chłodną kąpiel z relaksacyjnymi olejkami eterycznymi, np. lawendowym lub pomarańczowym.

Pomocne badania

Żeby potwierdzić, czy weszłyśmy w okres menopauzy, można wykonać badania hormonalne (z krwi) FSH i estradiolu.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama