Reklama

Jakie badania należy wykonywać regularnie?

Dzięki regularnym testom medycznym można wykryć problemy we wczesnej fazie ich powstawania, przez co nie mają one szans rozwinąć się w poważne schorzenia. Szczególnie kobiety powinny pamiętać o konieczności wykonywania badań odpowiednich dla ich wieku, dzięki czemu zapewnią sobie zdrowie i energię do prowadzenia aktywnego życia do późnych lat.

Profil lipidowy cholesterolu

Cholesterol jest składnikiem krwi, który ma bardzo istotne znaczenie dla prawidłowego działania komórek. Gdy lekarz przepisuje ci badanie krwi, jednym z jego elementów jest właśnie pomiar poziomu cholesterolu. Jeśli poziom lipidów w twojej krwi jest wysoki, lekarz może przepisać ci leki obniżające cholesterol.

Badanie poziomu glukozy we krwi - badanie cukrzyków

Glukoza jest substancją w ludzkiej krwi, która wspomaga właściwy metabolizm spożytych pokarmów. Wytwarzana w wątrobie insulina odpowiedzialna jest za usuwanie z organizmu nadmiaru glukozy tak, aby nie wyrządziła ona szkód. Kiedy organizm nie nadąża z produkcją insuliny, poziom glukozy zaczyna rosnąć, powodując uszkodzenia naczyń krwionośnych w organizmie, co może w konsekwencji prowadzić rozwinięcia chorób serca, wylewów, utraty wzroku, problemów z krążeniem i innych dolegliwości medycznych. Stan taki nazywamy cukrzycą. Cukrzycę można wykryć szeregiem testów medycznych.

Badanie gęstości kości - test osteoporozy

Test na gęstość kości, nazywany testem DEXA, wykorzystuje niewielkie ilości promieni Rentgena do określenia grubości naszego kośćca w określonych punktach ciała. Dzięki badaniu temu można wykryć osteoporozę bądź też wycieranie się kości, przypadłość charakterystyczną dla starszych kobiet. Badanie to jest bardzo proste i bezbolesne. Może zostać ono przeprowadzone zarówno w szpitalu, jak i w gabinecie lekarskim.

Badanie na obecność żółtaczki typu C

Żółtaczka typu C jest chorobą, która może mieć poważny wpływ na twoje zdrowie. Może zdarzyć się, że dana osoba zachorowała na tą chorobę na skutek transfuzji krwi, bowiem w przeszłości testy wykrywające wirus we krwi nie były tak dokładne, jak dziś. Badanie to wykrywa obecność wirusa we krwi pacjenta.

Badanie na depresję

Środowisko medyczne zadecydowało ostatnio, aby do standardowych testów medycznych wykonywanych okresowo dołączyć także badanie pacjenta pod kątem depresji. W teście tym lekarz zadaje pacjentowi szereg pytań, dzięki którym może stwierdzić, czy pacjent cierpi na tę chorobę.

Jeśli zastanawiasz się, czy potrzebujesz któregoś z opisanych powyżej testów, skontaktuj się ze swoim lekarzem, aby zaczerpnąć informacji i poszerzyć swoją wiedzę na temat właściwej ochrony twojego zdrowia.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama