Reklama

Jak sprawdzić grupę krwi?

Każdy z nas powinien wiedzieć, jaką ma grupę krwi. Ta informacja powinna być dla nas tak samo istotna, jak znajomość numeru pesel czy adresu. Dlaczego jest to tak istotne? Jeśli znana jest ci grupa krwi, którą posiadasz, dajesz sobie szansę na szybszą pomoc medyczną, w przypadku gdy twojemu życiu będzie zagrażało niebezpieczeństwo. Skracasz też czas, w jakim może zostać udzielona ci pomoc, w przypadku, jeśli konieczne jest wykonanie nagłej operacji albo przeprowadzenie transfuzji krwi np. w wyniku nieszczęśliwego wypadku.

Reklama

Badanie grupy krwi

Badanie na oznaczenie grupy krwi wykonuje każde laboratorium analiz medycznych. Oznaczenie grupy krwi nie należy do koniecznych badań, ale warto pomyśleć o jego wykonaniu. W skrajnych i nieprzewidywalnych sytuacjach taka informacja może nawet uratować ci życie.

Co należy zrobić, aby sprawdzić grupę krwi?

Jeśli chcesz się dowiedzieć, jaką masz grupę krwi, pierwsze kroki skieruj do lekarza rodzinnego. On wystawi ci skierowanie na specjalistyczne badanie na oznaczenie grupy krwi. Badanie grupy krwi nie wymaga żadnych specjalnych przygotowań, bo jest stosunkowo proste i nieinwazyjne. Jednocześnie dla niektórych osób może okazać się nieprzyjemne, gdyż wiąże się z pobraniem krwi z żyły. Oczywiście, większość z nas dzielnie znosi ten proces i względnie chętnie wykonuje badania.

Gdzie sprawdzić grupę krwi?

Jeśli chcesz wiedzieć, jaką masz grupę krwi, swoje pierwsze kroki skieruj w stronę lekarza rodzinnego, który da ci skierowanie na badanie dotyczące oznaczenia grupy krwi. Ze skierowaniem możesz udać się laboratorium analiz, które znajdują się w szpitalach lub w przychodniach. Najbliższą placówkę wskaże ci na pewno lekarz rodzinny. Jeśli zdecydujesz się na pobranie krwi w palcówce państwowej, posiadając skierowanie na badanie grupy krwi, wykonasz je bezpłatnie.

W prywatnych przychodniach i laboratoriach medycznych za badanie na oznaczenie grupy krwi będziesz musiał zapłacić kilkadziesiąt złotych.

W placówkach prywatnych badanie na grupę krwi można wykonać bez specjalnych skierowań i innych wymagań.

Dlaczego warto znać swoją grupę krwi?

Znajomość własnej grupy krwi może przydać ci się w wielu sytuacjach. Najczęściej, gdy:

· w wyniku wypadku konieczne będzie podanie krwi,

· podczas ciąży, jako przygotowanie do świadomego macierzyństwa,

· będziesz potrzebował ustalenia potencjalnej grupy krwi dziecka,

· gdy zachorujesz na anemię i będzie istniała konieczność przetoczenia ci krwi,

· będziesz planował zabieg chirurgiczny, podczas którego będzie mógł wystąpić krwotok,

· wykonujesz ryzykowną pracę zawodową lub gdy masz ryzykowne hobby,

Jak przygotować się do badania na grupę krwi?

Gdy planujesz badanie na oznaczenie grupy krwi, pamiętaj, aby przed zabiegiem pobrania krwi nic nie jeść. Badanie na grupę krwi wykonuje się zwykle przy okazji innych badań z krwi, a wtedy konieczność bycia na czczo jest uzasadniona. Jeśli jednak podczas badania chcesz tylko oznaczyć grupę krwi, dotrzymanie tego warunku nie jest konieczne. Krew zostanie pobrana z żyły, tak samo jak do wykonania zwykłej morfologii.

Jakie są grupy krwi?

Dzięki badaniu na grupę krwi dowiesz się, jaką masz grupę krwi. Wyróżnia się cztery grupy krwi: A, B, AB, 0.

Grupę krwi bada się zwykle w ciąży i to już na samym jej początku, a także przed planowanymi operacjami oraz wtedy, gdy konieczne jest ustalenie ojcostwa.

Grupę krwi muszą znać także honorowi krwiodawcy. Warto jednak zbadać swoją grupę krwi i wpisać do odpowiedniego dokumentu. W ten sposób szybciej możemy liczyć na pomoc ze strony lekarzy, gdy zagrożone jest nasze życie.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama