Reklama

Jak radzić sobie z wypadaniem włosów po porodzie?

Wypadanie włosów po porodzie to problem niejednej kobiety. Powodem jest zmiana stężenia hormonów, które odpowiedzialne są za porost włosów. W okresie ciąży organizm kobiety produkuje duże ilości estrogenów, które pobudzają do pracy mieszki włosowe i hamują wypadanie włosów. W konsekwencji, przez dziewięć miesięcy mamy ich więcej i są one w świetnej kondycji. Poziom cennych dla naszej urody estrogenów spada około trzy miesiące po porodzie. Efektem jest utrata dużej ilości włosów, konkretnie tej, która nie wypadła podczas ciąży. Kobiety odczuwają wówczas wrażenie, że ubywa ich jednak zbyt dużo. Świeżo upieczone mamy nie powinny się jednak tym faktem zamartwiać! Utrata części włosów po ciąży to naturalna kolej rzeczy. W tym okresie zaleca się jednak szczególnie o nie dbać. Oto kilka porad, jak radzić sobie z wypadaniem włosów po ciąży.

Obchodź się delikatnie z włosami

Ze względu na to, że poziom estrogenów po ciąży nie jest ustabilizowany, nasze włosy nie tylko wypadają, ale są również osłabione. Potrzebują zatem odpowiedniej pielęgnacji, której podstawą jest dobrze dobrany szampon, odżywka, a także delikatny sposób ich mycia. Myj delikatnie włosy dwa lub trzy razy tygodniu. Używaj do tego letniej wody. Pamiętaj, że częste mycie włosów podrażnia je i osłabia. Nie czesz mokrych włosów, ale pozostaw je do wyschnięcia. Staraj się unikać suszarki i innych urządzeń, które narażają włosy na kontakt z wysoką temperaturą. Szczotkuj włosy najwyżej raz dziennie i rób to wyjątkowo delikatnie. Najlepszą formą ich upięcia będzie warkocz.

Ogranicz stres

To naturalne, że po urodzeniu dziecka rodzice są zestresowani. Warto pamiętać jednak, że stres nie jest dobrym doradcą w życiu. Nie służy również naszemu zdrowiu, samopoczuciu i urodzie. Badania potwierdzają, że nadmierny wpływ stresu na organizm zakłóca naturalny cykl wzrostu włosów i wzmaga ich wypadanie. Po urodzeniu dziecka kobiety powinny go unikać, jeśli chcą szybko powrócić do formy i aktywnego życia.

Odżywiaj się zdrowo

To, co spożywamy ma kluczowy wpływ na kondycję naszej skóry i włosów. Jeśli chcemy, by były zdrowe, powinniśmy zadbać w naszej diecie o obecność żelaza, cynku, a także witamin: A, B, C i E. Cynk wzmacnia cebulki włosów, hamując ich wypadanie, a witaminy dodają włosom im blasku i sprężystości.

Systematyczny masaż z użyciem oleju

Regularne masaże głowy wpływają korzystnie na nasze włosy. Poprawiają krążenie krwi oraz wzmacniają cebulki włosów. Najlepiej wykonywać je przy użyciu oliwy z oliwek lub olejku rycynowego, który przyspiesza porost włosów.

Jak wykonać masaż głowy?

Nałóż dużą ilość ciepłej oliwy z oliwek lub olejku rycynowego na skórę głowy. Następnie, opuszkami palców masuj delikatnie głowę przez co najmniej 10 minut. Olejek lub oliwę pozostaw na głowie na noc. Rano umyj włosy delikatnym szamponem. Masaż powtarzaj trzy razy w tygodniu przez pół roku.

Zażywaj biotynę

Biotyna, czyli witamina B7 skutecznie przyspiesza porost włosów i zmniejsza ich wypadanie. Ponadto, wspiera syntezę białek włosów, m. in. kreatyny, dzięki czemu stają się one mocniejsze. Witamina B7 znajduje się w jajkach, jogurtach, migdałach, orzechach, roślinach strączkowych i mleku. Biotynę można przyjmować również w postaci suplementu diety.

Mleko kokosowe

Kolejnym doskonałym środkiem, który hamuje wypadanie włosów po porodzie jest mleko kokosowe. Zawiera ono duże ilości białka, witamin i minerałów, które odbudowują włosy i zapewniają zdrową skórę głowy. Aplikowane bezpośrednio na włosy i skórę głowy przynosi szybkie rezultaty.

Krok po kroku

Wetrzyj świeże mleko kokosowe w skórę głowy. Pozostaw go na skórze głowy na 20 minut. Głowę najlepiej nakryć czepkiem kąpielowym, który wzmocni efekt zabiegu. Zabieg należy powtarzać trzy razy w tygodniu przez kilka miesięcy. W celu uzyskania lepszych rezultatów, możesz dodać do mleka sproszkowane nasiona kozieradki.

Wypadanie włosów po urodzeniu dziecka to nie koniec świata. Jednak każda mama chce być zdrowa i piękna dla swojego dziecka. Zdrowa dieta i odpowiednia pielęgnacja włosów pomogą przywrócić im dobrą kondycję.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama