Reklama

Jak przestać ziewać?

Wiele osób twierdzi, że ziewanie jest zaraźliwe. Jest trochę w tym prawdy, ale warto wiedzieć, że to odruch bezwarunkowy, który bardzo trudno powstrzymać. Ziewanie w szybki sposób pozwala na całkowitą wymianę gazową ze wszystkich pęcherzyków płucnych. Choć jest bardzo pomocne w dotlenieniu organizmu, to niekiedy może być błędnie odczytywane. Zwłaszcza, kiedy jesteśmy na spotkaniach biznesowych lub jesteśmy w gronie znajomych. Ziewanie może być oznaką zmęczenie i senności, ale także niedotlenienia, silnego stresu lub strachu. Choć to trudne, można poradzić sobie z nadmiernym ziewaniem. W jaki sposób?

Wysypiaj się

Jeśli w ciągu dnia masz tendencję do częstego ziewania i zmęczenia, staraj się więcej czasu poświęcić na sen. Choć to wydaje się oczywiste, wielu z nas śpi za krótko (optymalnie to siedem lub osiem godzin snu) albo często się wybudza. Staraj się kłaść do łóżka o stałych porach i pozbądź się z sypialni zbędnych rzeczy, które mogą zakłócać wypoczynek.

Ruszaj się

Zapewnij sobie codzienną dawkę ruchu. Nie musisz się forsować. Wystarczy, że poświęcisz na ćwiczenia kilkanaście minut dziennie. Rób skłony, pajacyki, przysiady, uprawiaj jogę. Jeśli jest ku temu sposobność zafunduj sobie spacer na świeżym powietrzu. To najlepszy sposób na dotlenienie twojego organizmu, a także łatwa metoda na zredukowanie masy ciała.

Dbaj o dietę

Dostarczaj organizmowi wartości odżywcze poprzez zbilansowaną dietę. To sprzyja prawidłowej wymianie gazowej oraz dostarczaniu tlenu do wszystkich tkanek tlenu. Pamiętaj o tym, aby codziennie spożywać trzy główne posiłki, a pomiędzy nimi dwa mniejsze. Jadłospis musi obfitować w świeże owoce i warzywa, a także w błonnik, ryby, orzechy i drób.

Co zrobić, gdy się nagle zachce ziewać?

Jeśli mimo wszystko nachodzi cię ochota na ziewanie, spróbuj kilka patentów. Pierwszym z nich jest wzięcie głębokiego wdechu powietrza, który powstrzyma odruch. Niektórzy polecają również wypicie szklanki wody, który unormuje oddech, a także polizania warg wtedy, gdy czujesz, że zaczniesz ziewać.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama