Reklama

Domowe sposoby na menopauzę

Nagłe uderzenia gorąca, zimne poty, drażliwość, problemy z koncentracją, trudności w zasypianiu, nagłe przybieranie na wadze - menopauza wielu kobietom wydaje się złem wcielonym. Nie taki jednak diabeł straszny jak go malują. Nawet w trakcie tego trudnego dla kobiet okresu można normalnie funkcjonować i cieszyć się życiem. Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad i dbać o odpowiednio zbalansowaną dietę. W większości wypadków wystarczą proste domowe sposoby opisane poniżej.

Wzbogać swoje menu o soję. Jest znana z tego, że zawiera tzw. fitohormony, substancje pomagające organizmowi wytwarzać estrogeny. Dzięki temu mniej odczuwalne stają się dolegliwości związane z menopauzą, takie jak uderzenia gorąca, suchość pochwy. Uwaga! Wybieraj soję niemodyfikowaną genetycznie (ta informacja powinna znajdować się na opakowaniu).

Sporo fitohormonów, choć nieco mniej od soi, zawierają nasze krajowe, popularne warzywa i owoce: marchew, natka pietruszki, jabłka i wiśnie.

Przy silnych uderzeniach gorąca wypróbuj wyciąg z niepokalanka. Pół szklanki zmielonego zioła zalej 1/2 szklaki czystej, 40-proc. wódki. Po 7 dniach przecedź przez filtr do kawy. Pij 1 łyżeczkę 2 razy dziennie.

Na nocne poty stosuj kąpiel. Połącz po 2 łyżki kory dębu, suszonej mięty, szałwii, kory wierzby i ziela brukwicy. 5 łyżeczek mieszanki zalej 2 litrami zimnej wody. Doprowadź do wrzenia, gotuj 5 min. Odstaw, przykryj na 30 min. Przecedź, wlej do wanny z ciepłą wodą.

Bezsenność i niepokój łagodź herbatką z melisy. 2 łyżeczki ziela zalej szklanką wrzątku i przykryj na 10 minut; przecedź. Pij 2 razy dziennie.

Popijanie naparów i nalewek z dziurawca łagodzi napięcia nerwowe, leczy trudności z zasypianiem oraz poprawia nastrój. Z zielem tym powinny się zapoznać szczególnie te panie, które wchodzą w okres menopauzy. Regularne korzystanie z fitoterapii na bazie tego ziela łagodzi bowiem nieprzyjemne uderzenia gorąca i huśtawkę hormonalną.

By złagodzić dolegliwości związane z menopauzą, wykorzystaj przyprawy, które masz w kuchni. Wymieszaj równe części sproszkowanej kolendry, zmiażdżonych nasion kopru włoskiego oraz sproszkowanego kuminu (kmin rzymski). 1 łyżkę przygotowanej mieszanki zalej 1/4 litra wrzącej wody i odstaw na 10 min. Pij 3 filiżanki dziennie. Napar zmniejszy uderzenia gorąca.

Pij herbatki z szałwii, melisy lub czerwonej koniczyny. Złagodzą nadmierną potliwość i uspokoją. Wypróbuj też tabletki z pluskwicy groniastej (Remifemin). Udowodniono, że zmniejszają liczbę uderzeń gorąca.

Jedz sałatki warzywne skropione oliwą. Kryje się w nich witamina E, która powstrzyma wysuszenie skóry, ochroni przed miażdżycą i schorzeniami serca. Sięgaj też po ryby (źródło kwasów omega-3), by zredukować objawy menopauzy i utrzymać umysł w dobrej formie.

Nawet kilka razy dziennie powinnaś sięgać po produkty zbożowe z pełnego ziarna. Zawierają korzystnie wpływające na organizm węglowodany złożone i powinny być dla ciebie głównym źródłem energii. Dostarczą ci także wielu składników mineralnych, takich jak żelazo, potas i magnez, chroniąc m.in. przed osłabieniem. Preparaty z potasem i magnezem pozwolą ci zachować równowagę psychiczną.

Codziennie jedz świeże warzywa i owoce (także pod postacią naturalnie wyciskanych soków). Są doskonałym źródłem zapewniającej odporność witaminy C. Regulują pracę przewodu pokarmowego i korzystnie wpływają na stężenie cholesterolu oraz glukozy we krwi. Odznaczają się wysoką zawartością wody (80–90 proc.) i mają niską wartość kaloryczną.

Ćwicz 3 razy w tygodniu po pół godziny, tak, by osiągnąć tętno 130 uderzeń na minutę. Polecane są ćwiczenia aerobowe (np. marsz, jazda na rowerze) oraz wzmacniające mięśnie dna miednicy (zapobiega to nietrzymaniu moczu). Pomocny okaże się nawet intensywny 30-minutowy spacer 3-5 razy w tygodniu.

Ogranicz produkty, które mogą wyzwalać napady gorąca – mocny alkohol, napoje z kofeiną, pikantne potrawy.

Uwaga!

* Jeśli mimo stosowania opisanych powyżej sposobów objawy nie ustąpią, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Przy nasilonych dolegliwościach i zagrożeniu osteoporozą oraz zmianami w układzie krążenia z pewnością zaleci on stosowanie hormonalnej terapii zastępczej.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama