Reklama

Dlaczego warto spać nago?

Wiedziałeś, że tylko 8% Amerykanów śpi nago, mimo to że spanie nago sprawia, że jesteśmy zdrowsi i wpływa pozytywnie na nie jedną sferę naszego życia? Czy wynika to z niewiedzy? Oto 9 powodów, dla których osoby śpiące nago są zdrowsze.

Reklama

Spanie nago pomaga zapobiegać bezsenności

Badania przeprowadzone w Australii pokazują, że spadek temperatury ciała jest potrzebny do prawidłowego procesu snu. Nasze ciało wypycha gorąco jak kaloryfer i wypuszcza je na zewnątrz. Jeśli organizm nie może tego zrobić z powodu tego, że nasze ciało jest pod piżamą lub skarpetkami, to istnieje szansa, że będziesz cierpiał na bezsenność. Spanie nago sprawia, że gorąco może być wypuszczane z naszego ciała szybciej, przez co możesz też szybciej zasnąć.

Osoby, które śpią nago zapadają w głębszy i dłuższy sen

Inne badanie pokazuje, że regulacja temperatury ciała może znacząco wpłynąć na zapadnięcie w głęboki sen, który będzie trwał dłużej. Holenderscy naukowcy poprosili uczestników, aby założyli oni kombinezony termoaktywne, które miały obniżyć ich temperaturę ciała. W rezultacie uczestnicy zapadli w nieprzerywany sen i głębokie fazy snu trwały dłużej.

Spanie nago pomaga zapobiegać nadmiernej ilości tłuszczu na brzuchu

Naturalny proces ochładzania organizmu w nocy sprawia, że zmniejsza się poziom kortyzolu. Głęboki sen między godziną 22 a 2 rano, zmniejsza jego poziom do minimum. Po godzinie 2 organy produkujące kortyzol zaczynają pracować bardziej aktywnie, aby przygotować ciało do następnego dnia i abyś po przebudzeniu czuł się pełen energii.

Jeśli nie dostarczasz sobie odpowiedniej ilości snu, to budzisz się z bardzo wysokim poziomem kortyzolu, który pobudza twój apetyt na produkty, które powodują odkładanie się tłuszczu na brzuchu. A skoro spanie bez piżamy sprawia, że twój organizm ma niższą temperaturę, to równocześnie reguluje się także poziom kortyzolu.

Niższa temperatura ciała pomaga spowolnić proces starzenia

Według wyników badań spanie sprawia, że uwalniane są hormon wzrostu oraz melatonina, które są hormonami spowalniającymi proces starzenia. Tak więc im więcej śpisz, tym więcej twój organizm produkuje tych hormonów. A skoro wiemy już, że niższa temperatura ciała sprawia, że mamy głębszy i dłuższy sen, to spanie nago zaczyna brzmieć coraz lepiej. Bo w końcu kto nie chciałby opóźnić procesu starzenia?

Kontakt skóra-skóra poprawia życie seksualne

Jeśli nie śpisz sam, to kontakt ze skórą partnera może zwiększyć produkcję oksytocyny w organizmie. Oksytocyna jest hormonem, który odpowiedzialny jest za orgazm, reakcję seksualną, radzenie sobie ze stresem, pokonywanie depresji, zmniejszanie stanu zapalnego jelit oraz redukcję wysokiego ciśnienia krwi. Warto jeszcze wspomnieć o tym, że bycie nago usuwa przeszkody między tobą a partnerem oraz zapewnia bardziej intymne środowisko.

Jeśli skóra oddycha, to zmniejsza się ryzyko jej chorób

Wystawianie skóry całego ciała na działanie powietrza, szczególnie takich jego obszarów jak stopy, pachy czy miejsca intymne, sprawia, że zmniejsza się ryzyko chorób skóry takich jak grzybice skóry czy odparzenie, które są spowodowane mokrą skórą, która nie może oddychać.

Bycie nago poprawia naszą samoocenę i akceptację

Mówi się, że im więcej czasu spędzasz nago, tym bardziej komfortowo czujesz się w swojej skórze. A im lepiej czujesz się w swoim ciele, tym jesteś bardziej pewny siebie, szczęśliwszy i bardziej atrakcyjny dla innych. Z badań wynika, że studenci będący za nagością bardziej akceptowali inne religię oraz społeczność LGBT niż studenci, którzy nie akceptowali nagości. Pierwsza grupa uczniów była także mniej uprzedzona co do osób z innych grup etnicznych.

Spanie nago pomaga zapobiec cukrzycy typu 2

Z badań wynika, że spanie w chłodniejszej temperaturze pomaga poprawić funkcjonowanie naszego metabolizmu, obniżyć poziom cukru, a nawet zapobiec cukrzycy typu 2. Naukowcy odkryli, że kiedy uczestnicy badania mieli niższą temperaturę ciała oraz spali prawie nago, to niezdrowy tłuszcz zaczął znikać w przeciągu kilku tygodni, a ich zdrowie się poprawiło, szczególnie w zakresie metabolizmu.

Poprawi się twoje krążenie krwi

Dzięki temu, że nie będziesz miała na sobie poplątanych bluzek i ciasnych skarpetek, które odcinają dopływ krwi, to poprawi się jej krążenie. A lepsze krążenie ma pozytywny wpływ na serce, mięśnie oraz tętnice, ponieważ dzięki niemu krew bogata w tlen przepływa i dociera do kończyn.

Dzięki wszystkim tym informacjom, dzięki którym dowiedziałeś się jakie korzyści wypływają ze spania nago, dlaczego wciąż masz na sobie piżamę? Nie krępuj się, według naukowców, nie będziesz żałować.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama