Reklama

Dlaczego nigdy nie należy krzyżować nóg?

Skrzyżowane nogi czy inaczej potocznie mówiąc „zakładanie nogi na nogę” jest pozycją jaką ludzie bardzo często przyjmują w pozycji siedzącej. Bardzo często kojarzy się to również z pozycją reporterki w telewizji, ponieważ wygląda to elegancko, seksownie i często mówi o kobiecości. Wielu z nas robi to automatycznie, takie przyzwyczajenie, ale czy wielu z nas wie, że może mieć to bardzo poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i ciała? W poniższym artykule postanowiłem podzielić się z tobą kilkoma istotnymi informacjami na temat tej pozycji, dzięki czemu być może unikniesz problemów z krążeniem.

Co może powodować długotrwałe utrzymywanie tej pozycji, z ewentualną zmiana na drugą nogę? Może to doprowadzić do stanu zwanego niedowładem lub porażeniem nerwu strzałkowego. Może się to również zdarzyć kiedy siedzisz w jednym miejscu przez dłuższy czas. Okazuje się, że zdarzenie to jest bardziej prawdopodobne właśnie w pozycji skrzyżowanych nóg. Badania naukowe wykazały również, że siedząc dłuższy czas, ze skrzyżowanymi nogami wzrasta ciśnienie krwi w organizmie. Nawet jeśli nie masz żadnych problemów z ciśnieniem krwi, unikaj siedzenia w tej pozycji aby żyć zdrowiej i nie narażać się na ewentualne zaburzenia czy porażenia.

Jednym z powodów takiego stanu rzeczy jest to, że kiedy siedzimy z nogą założoną jedna na drugą, krew jest odsyłana z nóg do klatki piersiowej, w wyniku czego zwiększa się ilość krwi pompowana do serca, co z kolei zwiększa ciśnienie krwi. Innym możliwym wytłumaczeniem jest to, że ciśnienie krwi wzrasta, ponieważ nieświadomie wykonujesz ćwiczenie izometryczne mięśni nóg. Pozycja ta może również prowadzić do zachowania równowagi w obrębie miednicy. Taka pozycja zwiększa również ryzyko powstania tak zwanych pajączków i chociaż częstszą przyczyną powstawania żylaków są twoje geny to jednak takie ułożenie nóg może prowadzić nawet do zapalenia żył. W żyłach istnieją małe zaworki zwrotne, które zapobiegają cofaniu się krwi i jej obiegu w złym kierunku.

Kiedy twoje nogi są skrzyżowane, tworzysz obciążenie dla twoich żył oraz utrudniasz przepływ krwi, powodując rozszerzenie naczyń wąskich jednocześnie je osłabiając. Wszystko to może powodować bardzo spowolniony przepływ, a nawet cofanie się krwi, co w konsekwencji powoduje gromadzenie się krwi w nogach i twoje żyły zaczynają pęcznieć. Inne badania naukowe wykazały, że ludzie siedzący ze skrzyżowanymi nogami dłużej niż trzy godziny dziennie, mogą spowodować zniekształcenie własnej sylwetki, a nawet wywołać ból w dolnej części pleców, szyi oraz odczuwalny dyskomfort w okolicy bioder. Teraz kiedy już wiesz, czym grozi taka pozycja siedząca, możesz świadomie unikać zagrożenia dla twojego zdrowia.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama