Reklama

Dlaczego kobiety bardziej odczuwają niskie temperatury?

Pewnie nie raz zdarzyło ci się pokłócić z mężem lub chłopakiem o poziom temperatury w domu. Mężczyźni zawsze skręcają termostat, natomiast kobiety zawsze go podkręcają. Nie wynika to ze złośliwości kobiet, aby wszystko robić na opak. Istnieją naukowe dowody, które świadczą o tym, że kobiety źle znoszą niskie temperatury. Sprawdź i dowiedz się, jakie są tego przyczyny.

Reklama

MetabolizmMetabolizm, w dużym uproszczeniu, jest sposobem, w jaki nasze ciało spala kalorie na paliwo i w ten sposób ogrzewa nasze ciała. Mężczyźni mają naturalnie wyższe wskaźniki metaboliczne niż kobiety. Metabolizm mężczyzn działa o 23 procent sprawniej niż u kobiet. Dlatego kobiety gorzej znoszą niskie temperatury.

Stosunek tłuszczu do mięśni

Sposób, w jaki zbudowane są nasze ciała, ma wiele wspólnego z tym, jak odczuwamy ciepło. Ogólnie mężczyźni mają więcej mięśni i mniej tłuszczu niż kobiety. Ponieważ mięśnie są lepsze w wytwarzaniu ciepła, daje to przewagę mężczyznom w utrzymaniu ciepłoty ciała w chłodnych temperaturach.

Mniejszy rozmiar i menstruacja

Wielkość ciała ma wiele wspólnego z tym, jak człowiek odczuwa zimno. Przeciętnie mężczyźni są wyżsi i ciężsi niż kobiety. Ponieważ kobiety mają mniejsze rozmiary w związku z tym mniejsza objętość oznacza mniej ciepła zatrzymanego.

Temperatura ciała kobiety zmienia się w ciągu całego cyklu. To również wpływa na odczucie chłodu.

Różnice w odczuwaniu

Innym wyjaśnieniem, dlaczego kobietom jest bardziej zimno niż mężczyznom, są różnice w odczuwaniu temperatury. Naczynia krwionośne na powierzchni skóry zwężają się, aby utrzymać ciepło ciała, jest to odczuwane jak spadek temperatury. Ciało kobiety gorzej reaguje na takie zmiany.

Zimne dłonie i stopy

Naukowcy przeprowadzili badania, z których wynikało, że chociaż podstawowe temperatury ciała kobiet były wyższe, to ich dłonie były stale zimne. Ciało kobiet magazynuje ciepło, aby ogrzać narządy wewnętrzne, jeśli temperatura otoczenia spada. Nasze ręce i stopy płacą za utrzymanie istotnych narządów w cieplejszej temperaturze. To wyjaśnia, dlaczego podczas spaceru po chłodnym biurze zobaczysz więcej kobiet niż mężczyzn, które zaciskają dłonie, aby się rozgrzać.

Ogrzewanie w budynkach

Kobiety, które spędzają całe dnie w pomieszczeniach biurowych, również częściej odczuwają zimno. Pomieszczenia biurowe zostały zaprojektowane z myślą o wygodzie mężczyzn.

W większości budynków biurowych termostaty ustawia się według przestarzałych wskaźników metabolizmu mężczyzn wprowadzonych w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku. To mogło mieć sens dziesięciolecia temu, kiedy większość biur zajmowali głównie mężczyźni, ale dziś nie jest to do zaakceptowania, gdy codziennie rano mnóstwo kobiet zmierza do pracy w biurze.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama