Reklama

Co zrobić, gdy ugryzie pies?

Pogryzienia przez psa nie należy lekceważyć, szczególnie jeśli rana jest głęboka i rozległa lub jeżeli nie wiemy, czy pies był szczepiony. Nawet powierzchowna rana może być źródłem zakażenia wścieklizną, która nieleczona jest dla ofiary ataku śmiertelna. Z dalszej lektury dowiesz się jakie kroki przedsięwziąć w przypadku, gdy ciebie lub kogoś z twojego otoczenia ugryzie pies.

Reklama

Trzeba doraźnie zaopatrzyć ranę: najlepiej umyć ją wodą z dużą ilością mydła bądź przemyć wodą utlenioną lub rivanolem. Nie należy stosować spirytusu ani jodyny. Jeśli rana krwawi, to wraz z krwią zostają usunięte drobnoustroje. Miejsce ugryzienia należy zabezpieczyć jałowym opatrunkiem.

Następnie trzeba się skontaktować z właścicielem psa i poprosić o książeczkę szczepień zwierzęcia. Należy też zapytać właściciela, czy pies nie miał kontaktu z dzikim zwierzęciem lub nie został przez nie pogryziony.

Jeżeli nie znamy właściciela psa lub w przypadku, gdy ugryzło nas zwierzę bezpańskie, trzeba zawiadomić straż miejską, która je schwyta i przekaże do weterynarza na obserwację.

Następnie należy zgłosić się do lekarza, na przykład na Szpitalny Oddział Ratunkowy lub izbę przyjęć, by chirurg obejrzał ranę po ugryzieniu.

Powierzchowne rany, które nie krwawią, nie wymagają specjalnej interwencji. Głębsze rany należy oczyścić, a jeżeli to konieczne, wyrównać ich brzegi i założyć szwy (kiedy krwawienie jest obfite). Potem zakłada się opatrunek ze środkiem odkażającym. Pacjent powinien również otrzymać zastrzyk przeciwtężcowy.

W wypadku ugryzienia przez nieznane zwierzę, istnieje ryzyko zachorowania na wściekliznę. Zakażenie następuje przez kontakt ze śliną zakażonego zwierzęcia, zwykle przez pogryzienie, ale może to być też polizanie otwartej rany. Wścieklizna prowadzi do zgonu.

Jeśli pojawią się oznaki choroby: niepokój, agresja, ślinotok, wodowstręt, zwierzę należy uśpić, a pogryzionego pacjenta poddać leczeniu w szpitalu zakaźnym.

Okres wylęgania choroby jest dość długi, zwykle 20-60 dni, czasem nawet do roku, dlatego po stwierdzeniu ryzyka zakażenia jest czas na powstrzymanie choroby.

Pacjent dostaje surowicę z przeciwciałami przeciwko wściekliźnie i szczepionkę, mającą uodpornić na tę chorobę. Krótka ochrona, którą dają przeciwciała, wystarczy, by rozwinęła się odporność po szczepieniu.

Jakie symptomy występujące u osób, które zostały ugryzione przez zwierzę, mogą sugerować wściekliznę?

Pieczenie lub swędzenie w miejscu ugryzienia (może być także objawem gojenia się rany albo efektem uszkodzenia drobnego nerwu skórnego), gorączka (może być także skutkiem zakażenia rany), ból głowy (objaw niespecyficzny), brak apetytu, wodowstręt, spowodowane trudnościami w połykaniu, nadpobudliwość, nerwowość, zmiana charakteru, dezorientacja, drgawki, halucynacje, niedowłady i porażenia mięśni.

Wskazówki

* Ofiara pogryzienia ma prawo wglądu do książeczki, może zażądać obserwacji zwierzęcia przez weterynarza.

* Właściciel winien zapłacić za zniszczone ubranie, pokryć koszty leczenia itp.

* Jeśli poszkodowany chce podać właściciela psa do sądu, musi mieć obdukcję lekarską i dokumentację leczenia.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama