Reklama

Co to są leki generyczne (generyki)?

Każdy, kto choruje przewlekle, wie jak kosztowna jest każdorazowa wizyta w aptece. Ceny leków często przekraczają nasze możliwości finansowe. Jednak czy oznacza to, że musimy rezygnować z leczenia? Czy koszty finansowe mają być ważniejsze od tego, co powinno być dla nas najcenniejsze - naszego zdrowia? Wcale nie. Wystarczy, że zapytamy farmaceutę o tzw. leki generyczne. Generyki to inaczej zamienniki innych leków. Czy są tak samo skuteczne?

Reklama

Generyki, czyli odpowiedniki leków oryginalnych, zawierają tę samą leczniczą substancję czynną. Bywa, że jedynie substancja pomocnicza jest inna, ale tylko jeśli nie zmienia właściwości i skuteczności leku.

Nim dopuści się je do sprzedaży, przechodzą szczegółowe badania, by określić czy ich działanie jest dokładnie takie jak leków oryginalnych.

Niższa cena wynika z tego, że generyki powstają poza patentem. Musi minąć 20-25 lat, po których możliwe jest tworzenie tańszych odpowiedników leków oryginalnych.

Zatem możesz bez obaw prosić w aptece o dużo tańsze leki generyczne, a farmaceuta jest zobligowany do ich sprzedaży (wyjątkiem jest sytuacja, gdy lekarz napisze na recepcie „nie zamieniać”).

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama