Reklama

Co powinniście wiedzieć, jeśli prowadzicie siedzący tryb życia?

Istnieje wiele problemów zdrowotnych, które dotyczą osoby prowadzące siedzący tryb życia. Nic więc dziwnego, że lekarze zalecają ćwiczyć co najmniej 30 minut dziennie. Siedzący tryb życia nie zawsze jest wynikiem lenistwa, niektórzy spędzają w pracy od 8 do 10 godzin na dobę i cały czas siedzą! Mnóstwo pracy wykonujemy w pozycji siedzącej przy biurku lub kierując pojazdem. Siedzący tryb życia oznacza, że jesteśmy narażeni na problemy z sercem i naczyniami krwionośnymi, nie mówiąc już o podwyższonym ryzyku zachorowania na raka czy nadwadze.

Co możemy zrobić?

Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia najlepiej jest robić przerwy co 30 minut i wyjść się przejść na chwilkę, nawet 5-10 minut wystarczy, aby rozprostować kości. W niektórych firmach na zachodzie, pracownicy mają już do dyspozycji stojące biurka oraz stoły z bieżnią, na której można spacerować w trakcie pracy. Jest to świetny sposób na aktywność podczas pracy i zmniejszenie bólu pleców. Po za tym lekarze zalecają, aby codziennie rano przed wyjściem do pracy poświęcić 10 minut na rozciąganie. Dodatkowo, warto jest korzystać z propozycji ośrodków spa, które oferują masaż całego ciała. Masaż pozwala nam zwalczać stres oraz obniżyć ciśnienie krwi i rozluźnić mięśnie. Warto również zapisać się na basen lub siłownie, aby przynajmniej kilka razy w tygodniu poćwiczyć i rozruszać mięśnie i stawy.

Co zrobić gdy i tak musimy spędzić te 8 godzin przy biurku?

Jeśli spędzasz cały dzień w fotelu przy biurku, upewnij się, że meble, które używasz są wygodne i prawidłowo podpierają plecy i kręgosłup. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup fotela, który właściwie podpiera dolną część pleców, ramiona, uda oraz łydki. Fotele takie, sprawiają, że spędzając nawet cały dzień w pracy nie czujemy bólu pleców. Dobrze jest również zainwestować w regulowane biurka, dzięki czemu ramiona będą podparte we właściwym miejscu. Warto jest również pilnować postawy w której się siedzi, ponieważ długotrwałe siedzenie w niewłaściwej pozie może skutkować wadami kręgosłupa.

Spożywaj niskokaloryczne posiłki

Osoby, które prowadzą siedzący tryb życia spalają o wiele mniej kalorii, niż osoby, które są ciągle w ruchu. Spożywanie tłustych i wysokokalorycznych posiłków może powodować niechciany przyrost masy ciała. Pokarmy, które są tłuste mogą wpływać na podwyższony poziom cholesterolu, co może doprowadzić do choroby serca. Dlatego, osoby, które dużo siedzą muszą jeść dużo pomarańczy, arbuzów, łososia, awokado oraz ciemnej czekolady. Dzienne spożycie kalorii skierowane dla osób nieaktywnych fizycznie to 2 400 kcal dla mężczyzn oraz 1 800 kcal dla kobiet.

Pij dużo wody

Spożywanie dużej ilości wody oczywiście jest świetną propozycją dla każdego, jednak osoby, które prowadzą siedzący tryb życia powinny wypijać od 1,5 do 2 litrów wody dziennie. Korzyści zdrowotne wynikające z picia odpowiedniej ilości wody obejmują lepszą jasność umysłu, lepsze trawienie oraz piękniejszą i zdrowszą skórę. Dlatego też, warto jest codziennie przed wyjściem do pracy zaopatrzyć się w butelkę wody i trzymać ją w zasięgu ręki przez cały dzień.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama