Reklama

Antybiotyki a ciąża

Ciąża jest wyjątkowym czasem, dla matki, dziecka, ale również dla ich otoczenia. Kobieta w czasie ciąży szczególnie musi dbać o siebie, a także o zdrowie swojej pociechy. Lekarze podkreślają, że przyjmowanie antybiotyków i innych silnych leków w okresie ciąży jest niewskazane. Leki przyjmowane w pierwszym trymestrze mogą prowadzić do poważnych zmian w płodzie, wywoływać wady wrodzone, a także utrudniać przyszłe karmienie noworodka.Zdarzają się oczywiście sytuacje wyjątkowe, kiedy ciężarna jest zmuszona do przyjmowania antybiotyku ze względu na niebezpieczną chorobę. Taka kuracja musi być jednak dokładnie przemyślana przez lekarza. Przedstawiamy kilka informacji o wpływie różnych antybiotyków na zdrowie kobiet w ciąży.

Reklama

Kiedy antybiotyk?

W okresie ciąży antybiotyk przepisuje się zazwyczaj wtedy, gdy u kobiety występuje infekcja, której nie można wyleczyć w żaden inny sposób lub kiedy istnieje podejrzenie, że choroba mogłaby się zaostrzyć i zaszkodzić zdrowiu dziecka. Badania potwierdzają, że zakażenia (szczególnie w obszarach intymnych) występują u kobiet najczęściej właśnie w okresie ciąży. W takich przypadkach kuracja antybiotykowa jest konieczna.

Innym często występującym zakażeniem u ciężarnych jest infekcja górnych dróg oddechowych, spowodowana zazwyczaj wirusami, dlatego w takich przypadkach nie podaje się antybiotyku. Obecnie, środowiska medyczne starają się również stosować alternatywne do antybiotykowego leczenie przy wszelkich schorzeniach w czasie ciąży. Niektóre z takich rozwiązań są bardzo skuteczne i nie powodują szkód w organizmie matki i dziecka.

Inne schorzenia występujące w czasie ciąży, których leczenie wymaga podania antybiotyku to m. in.: zapalenie nerek, rzęsistkowica, rzeżączka i inne choroby przenoszone droga płciową, nosicielstwo paciorkowca czy przedwczesne pęknięcie pęcherza płodowego.

Ryzyko przyjmowania antybiotyków w ciąży

Uznaje się, że nieodpowiednio dobrane antybiotyki dla kobiet w ciąży mogą spowodować nawet silne uszkodzenia płodu oraz wywołać wspomniane już wady wrodzone u dziecka. Badania potwierdzają, że dzieci, których matki przyjmują antybiotyki są również bardziej narażone na powstawanie zakażeń grzybicznych już po urodzeniu. Następstwem kuracji antybiotykowej matki, może być również odwodnienie organizmu dziecka spowodowane biegunką.

Niektóre z badań pokazują, że aż 46 procent matek przyjmowała jakiś rodzaj antybiotyku w czasie ciąży, a nawet jeszcze w trakcie porodu. Organizmy dzieci, które miały styczność z tak silnymi lekami wykazywały mniejszą zdolność do naturalnego zwalczania infekcji. Prawie połowa z nich była również odporna na ampicylinę - powszechnie stosowany antybiotyk o szerokim spektrum działania.

Jaki antybiotyk?

Kobietom w ciąży podaje się najczęściej antybiotyki z grupy penicylin, cefalosporyn, a także niektóre makrolidy. Penicylina stosowana jest jednak najczęściej. Uważa się ją za najbezpieczniejszy z antybiotyków. W sprzedaży dostępna jest pod kilkoma nazwami.

Penicylina i kilka innych leków przeciwbakteryjnych, powszechnie stosowanych przez ciężarne, nie sprzyjają rozwijaniu się wad wrodzonych u dziecka. Takie niebezpieczeństwo niosą ze sobą np. antybiotyki z grupy sulfonamid i nitrofurantonina, które klasyfikowane są do leków wywołujących ciężkie wady wrodzone. Niebezpieczne mogą okazać się również doksycyklina i aminoglikozydy. Przed ich zastosowaniem lekarz powinien dokładnie przeanalizować zdrowie pacjentki oraz możliwy wpływ leku na płód.

Podczas doboru antybiotyku w okresie ciąży należy brać pod uwagę: rodzaj antybiotyku, dawkowanie leku, czas kuracji oraz aktualny trymestr ciąży. Czas trwania leczenia jest ważnym czynnikiem, na który należy zwrócić wyjątkową uwagę. Zbyt długa kuracja może powodować zniekształcenia płodu, a w najgorszym wypadku prowadzić nawet do poronienia.

Przyjmowanie antybiotyków w ciąży jest niewskazane. Jednak jeśli sytuacja tego wymaga, kuracja musi odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarza. By uniknąć niebezpiecznych infekcji w czasie ciąży, kobiety powinny dbać o swoją odporność, higienę, a także regularnie uczęszczać na badania kontrolne.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama