Reklama

Zaskakujące zastosowania popularnych produktów

Na rynku znajdziemy mnóstwo produktów, dla których wszyscy znamy zastosowanie. Jednakże niektóre spośród nich stworzone były w zupełnie innym celu, niż się je powszechnie stosuje.

Coca-Cola

Obecnie jest jedną z najpopularniejszych marek spożywczych, ale początkowo miała być czymś więcej niż tylko zwykłym orzeźwiającym napojem. Początkowo zawierała ona wino, a jej wynalazca, John Stith Pemberton, reklamował ją jako najlepszy środek na pobudzenie prywatnych części ciała. W czasach prohibicji trzeba było usunąć z Coli alkohol. Kiedy na rynek wypuszczono pierwszą Colę, jej twórca twierdził, że może ona leczyć liczne słabości, jak uzależnienie, depresję, lęk, niestrawność, a nawet ból głowy.

Listerine

Pierwotnie ten środek do płukania jamy ustnej był wykorzystywany w szpitalach do zwilżania ran oraz do czyszczenia/dezynfekowania bloków operacyjnych. W roku 1895 zaczęli używać go stomatolodzy, a w 1914 roku płyn Listerine stał się pierwszym środkiem do płukania jamy ustnej sprzedawanym w sklepach.

Folia bąbelkowa

Choć folia tego typu znana jest w pierwszej kolejności jako materiał do opakowywania kruchych rzeczy na czas transportu, pierwotnie produkowana była jako tapeta. Wynalazcy Alfred W. Fielding i Mark Chavannes reklamowali folię jako doskonały, nowoczesny sposób dekoracji wnętrz. Pomysł ten jednak nie sprawdził się, dlatego wynalazcy przekonali szefów IBM, że folia bąbelkowa to doskonały sposób na to, aby zabezpieczyć ich komputery przed zniszczeniem w trakcie transportu. Okazało się to być prawdą i folia bąbelkowa znalazła swoje prawdziwe powołanie.

Lizol

Kiedy Lizol pojawił się pierwszy raz na rynku, sprzedawany był jako środek do dezynfekcji narządów płciowych kobiet oraz jako środek antykoncepcyjny. Niestety, okazało się, że jest on toksyczny dla ludzkiego ciała. Miał za to znakomite działanie czyszczące i dezynfekujące, zaczął być więc wykorzystywany do mycia przedmiotów domowego użytku i szorowania podłóg.

Viagra

Znana jest obecnie jako środek poprawiający męską potencję. Jednakże planowanym przeznaczeniem cytrynianu sildenafilu, będącego substancją zawartą w Viagrze, było podwyższenie ciśnienia krwi i początkowo był on wykorzystywany do leczenia zaburzeń układu krążenia.

Rogaine – Minoksydyl

W 1980 roku na rynek wypuszczono minoksydyl pod nazwą Rogaina, jako środek dla pacjentów z nadciśnieniem. Jednakże środek ten miał zaskakujący efekt uboczny – przyjmujący go pacjenci odnotowali intensywny przyrost włosów zarówno na głowie, jak i na całym ciele. Od tamtej pory sprzedawany jest właśnie jako środek na porost włosów.

Ciastolina

Początkowo był to składnik produktu do czyszczenia tapet. Kiedy pojawiły się pierwsze tapety winylowe, został uznany za niepotrzebny, bowiem każdy mógł sam za pomocą wody i mydła wyczyścić swoje tapety. Firma produkująca ten składnik dowiedziała się, że niektóre przedszkola wykorzystują go do przygotowania ozdób świątecznych. Wyeliminowano więc szkodliwe substancje chemiczne i narodziła się ciastolina.

Latisse – bimatoprost

Pierwotnie stworzony jako krople do oczu przeznaczone do leczenia glaukomy. Jednakże, zauważono, że u pacjentów, którzy stosowali ten środek zaczynają rosnąć grubsze i dłuższe rzęsy. Firma odpowiedzialna za krople postanowiła więc wypuścić na rynek środek kosmetyczny na wzmocnienie rzęs pod nazwą Latisse.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama